За деня имаме 19 потвърдени случая, от тях са настанени в болница 8. Общо са 884 случаите на заразени с коронавирус. Това заяви председателят на Националния оперативен щаб (НОЩ) ген. Венцислав Мутафчийски.
Той добави, че са излекувани общо 161 пациенти (102-ма мъже, и 59 жени), като средната им възраст е 49 г. Излекуваните деца са 8. 35 души са настанени в интензивни отделения.
Има един починал пациент в „Пирогов“ със съпътстващи заболявания и по този начин броят на починалите става 42-ма. Средната възраст на починалите е 64 години, добави Мутафчийски.
„България е с най-ниска смъртност от коронавирус на Балканите и сме на второ място в Европа. Само в Словакия има по-малко смъртни случаи“, каза още генералът, а малко по-късно констатира: „За съжаление, очакваме повишаване на заболеваемостта, поради това че много хора напуснаха столицата и много не спазват физическото дистанциране“.
Той похвали хората, че са се вслушали в призивите – и на Щаба, и на свещениците, да си останат в къщи. „С удоволствие видяхме в репортажите, че се спазваше това нещо. Големите ни опасения, че църквите ще станат източник на заразяване, не се оправдаха. Но всичко останало (б.р. – пътуванията за празниците) ще даде отражение“, каза председателят на НОЩ.
Той заяви, че за всички медицински работници, които са на първа линия има психолози. „Те са част от екипите, които работят. Не само със заболелите и близките им, но и с персонала. За всеобщи програми (за психологична помощ) в рамките на цяла България – обсъжда се такъв момент“, добави той.
Мутафчийски изнесе и данни за заразения медицински персонал: В София са най-много – 37, следва Видин с 9, Бургас – 6, Пловдив – 4, Хасково и Пещера – по трима, Кърджали и Кюстендил – по двама, и Стара Загора – 1.
На брифинга бе съобщено, че селективно са тествани около 20% от всички служители в столичния градски транспорт, очакват се резултатите. Що се отнася до таксиметровите шофьори, „Има организация да се поканят таксиметровите фирми и да бъде постигнато споразумение за тестване на тези фирми“, каза Мутафчийски.
Същото той каза и по адрес на доставчиците на интернет и телевизионен сигнал, чийто техници ходят по домовете на хората: „Добре би било работодателите в тези частни фирми да се намесят в този процес“.
Главният епидемиолог проф. Тодор Кантарджиев пък коментира думите на откривателя на вируса на СПИН – френския професор Люк Монтание, че COVID-19 е създаден в лаборатория в Ухан и е смесица между СПИН и друг коронавирус.
„Проф. Монтание беше чест гост на нашата медицинска общественост. В последните години той има доста оригинални виждания за различни проблеми. Оставям на научната общност да прецени неговите виждания и теории. Засега можем да кажем, че официални медицински доказателства за манипулиране на вируса няма. В момента за този вирус има повече неизвестни, отколкото неща, които знаем. Неяснотите са доста, но можем да кажем няколко неща – първо това си е коронавирус, поведението му е като на другите коронавируси. Надяваме се, че топлото време и сухият въздух ще дадат своя резултат“, заяви Кантарджиев.
Той добави че седмично в България се правят средно по 1 PSR тест на 1000 души, „колкото в повечето страни на Балканския полуостров“. И каза още, че огнищата се тестват широко с бързите тестове, които вече са по-точни. „В последните седмици министерството откри още 18 лаборатории за PSR тестове“, завърши Кантарджиев.
„Подготвени са текстовете на писмата, на заповедите, с които от следващата седмица ще възобновим работата на женските и детските консултации и изпълнението на националния имунизационен календар – съобщи пък доц. Ангел Кунчев на брифинга на НОЩ. – Това ще става в определени дни, така че да няма смесване на потоците, да се работи само по този въпрос. Но няма да бъдат възобновени свижданията в болниците, тъй като считаме, че не е добра идея в момента външни хора да посещават лечебните заведения и това ще затрудни работата им“.