Столичани са гневни заради маршрутите в парковете
Националният оперативен щаб изрази недоволството си срещу решението на Бойко Борисов да разхлаби противоепидемичните мерки с отварянето на паркове. „Всяко струпване на хора води до влошаване на епидемиологичната обстановка. Докато преди България се движеше през едно относително плато по отношение на разпространението на заразата, сега броят на заразените расте“, възмути се шефът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски. Той даде за пример Гърция, която прие строги рестрикции и последно отчете за ден само 11 нови заболели от коронавирус. Еднократните мерки не дават резултат, системните мерки дават, подчерта Мутафчийски. Националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев допълни, че и шведите са се принудили да променят „прословутия си модел“ от леки мерки заради бума на заболели в страната. В понеделник общият брой на официално регистрираните болни надхвърли 1300.
Шефът на щаба отклони въпроса на „Биволъ“ за качеството на внесения дезинфектант от Дубай по бартерната сделка. Според сайта дубайската партида била силно токсична – с метилов алкохол, и била изтеглена от търговската им мрежа. Мутафчийски се измъкна, че щабът нямал функции да тества дезинфектанта, защото ставало въпрос за частна сделка, а даренията отивали в логистичния щаб.
Столичани масово започнаха да се оплакват от организацията на разходките в парковете. Оказа се, че избраните от общината маршрути не са удобни. Майките, които решиха да посетят Борисовата градина, бяха изключително затруднени, тъй като трябваше да влязат от определено място, а да излязат от много отделечено от първоначалната им точка. Спорните маршрути бяха свързани с преминаването на подлези, което допълнително предизвика недоволството на жените с детски колички. Живещите в района обвиниха общината, че е разработила схемата за използването на парка чиновнически, без да се съобрази, че става дума за разходка с деца. Посетителите на парка „Гео Милев“ пък се оплакваха, че двете трасета за разходки са прекалено кратки. Най-големи критики пожъна кметската идея да се „отвори“ за посещение Западният парк. Както е добре известно, паркът все още е разкопан и е почти недостъпен още отпреди извънредното положение. Сега в него е позволено движението само по един маршрут, който бе оприличен на „пътека за затворници“. В Пловдив отварянето на 9 градски парка също бе съпроводено с недоволство. Жители на „Кючук Париж“ се оплакаха от дискриминация заради останалите затворени два големи парка в техния район.