16 от 20-те лекари в карловската болница напуснаха в знак на протест

Напрежението в ямболската болница ескалира през последните два дни. Недостигат медици, а наличните са нападани от близки на заразените.

Дефицитът на медицински персонал принуди кмета Валентин Ревански да се срещне с представители на местната гилдия и да апелира да помогнат срещу коронавируса. Срещна обаче отказ. В изявление в социалните мрежи Ревански не скри огорчението си и постави доста въпроси относно трудовия статут на медицинските лица:

„Оказа се, че в ОБЛАСТ ЯМБОЛ има достатъчно медицински персонал по документи. Но на практика, не всички искат да се включат в борбата с COVID-19. По молба на прокуриста на МБАЛ „Свети Пантелеймон“- Ямбол д-р Димитър Рунков днес проведохме среща с медицинския персонал, който работи в сектор „Училищно и детско здравеопазване“ на територията на община Ямбол. Към дадения момент болницата разполага с достатъчно сграден и леглови ресурс, но за съжаление има недостиг на обслужващ персонал. По време на срещата се обърнах с молба към присъстващите да помогнат на областната болница в този труден за всички работещи там момент. Знаем, че на всички тях им е изключително трудно, но въпреки това остават по работните си места, осъзнавайки риска, който поемат и носейки своята отговорност към обществото и града. По информация на д-р Рунков МБАЛ „Свети Пантелеймон“ момента има нужда от около 8 човека медицински персонал. Имах надежда, че поне няколко от присъстващите на срещата ще се съгласят и ще помогнат. За съжаление, разбрах, че всички са се отказали. Разбирам притеснението им за собственото им здраве и на хората около тях, но същите притеснения имат и медиците в болницата, които вече 30 дни работят по този начин. Може би има нещо oбъркано и в тази част на нашата държавна администрация. Според допълнителното споразумение към колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване-2018“ работещите в системата на детското и училищно здравеопазване са в платен служебен отпуск, докато децата и учениците не се върнат в училищата и детските градини, а това ще продължи поне няколко месеца. Със сигурност има много трудещи се хора, които биха искали да имат такива условия на работа. Не искам да обвинявам никого, защото те нямат вина, но за мен това поведение на държавната администрация е неприемливо. По този начин болниците са обречени на затваряне и се лишават от медицински персонал, които би могъл да помогне в борбата с КОВИД-19. Оказа се, че по документи в област Ямбол са регистрирани над 300 медици, т.е има достатъчно медицински персонал. Но на практика…! Още веднъж моля, ако има медици, които могат да помогнат на ямболската болница, нека се отзоват! Техните колеги, които в момента проявяват истински героизъм, имат нужда от помощ и подкрепа! Искам да уточня, че при подкрепа от ОбС-Ямбол, всички щяха да получат финансови средства от Община Ямбол за положения в болницата труд, както и допълнително заплащане от бюджета на МБАЛ „Свети Палталеймон““.

Днес пък главният държавен инспектор Ангел Кунчев коментира, че е най-добре подобни проблеми да се решават на местно ниво. Според него ангажирането на специалисти от други градове е трудна задача. След всичко това не ясно как ще се реши казусът с кадрите. Кунчев уточни, че в Ямбол огнището е в ромската махала – гъстотата на хората там и ниските хигиенни навици били основната причина.

Малко по-късно БТV съобщи, че пациент с коронавирус е избягал рано сутринта от болницата, а по-късно бил намерен в ромската махала. Болничният директор отрече подобен инцидент. Но пък съобщи, че иска полицейска охрана за здравното заведение, защото близки на заразените нападали лекуващия персонал.

Същевременно 16 от 20-те лекари в болницата в Карлово подадоха оставка заради открития преди два дни спешен кабинет, предаде БГНЕС.

Според медиците от кабинета няма нужда, защото щял да затрудни медицинският персонал и няма да доведе до по-добро обслужване на пациентите, които и са поети от Спешния център в града.

„Не знаем мотивите, на нас никой не ни е поискал мнението дали този кабинет е нужен или не“, заяви д-р Дориана Маринова, която оглавява лекарската колегия в Карлово.

Медиците вече са информирали МЗ, Националния оперативен щаб, Българския лекарски съюз и областния управител Дани Каназирева, от които искат отмяна на решението.

Д-р Маринова заяви, че управителят на болницата д-р Христо Пелев е бил информиран за настроенията на екипа още на 5 май. Той обаче не се е съобразил. „Отговор няма нито от кмета, нито от Общинския съвет или пък от областната управа”, каза още д-р Маринова.

„Преди сме работили две вътрешни отделения с по 17-18 човека, сега сме 5 човека. Как?“ – попита завеждащият вътрешното отделение в болницата  д-р Мария Абрашева. – Оставките ни са в резултат на това, че не искаха да ни чуят. Направиха това, което те са си решили без да чуят обратната страна“.

Д-р Абрашева добави, че ситуацията в карловската МБАЛ „Д-р Киро Попов“ е такава, че един лекар напусне ли, отива си цяло отделение. „Болницата си отива“, посочи още тя.

В понеделник предстои среща на медиците с местната власт, за да се търси решение на проблема.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *