Създаването на мрежа от държавни бензиностанции планират от финансовото министерство. Целта е да се „подобри конкуренцията на пазара“ и да се осигури „максимално ниска цена за гражданите и бизнеса“. За целта ще се създаде „Държавна петролна компания“ към министъра на икономиката, съобщиха от финансовото министерство.

В съобщението се казва, че бизнесът с продажба на горива на дребно ще е допълнителна дейност за държавната петролна компания. Основната ще е осигуряването и управлението на задължителните резерви от горива. В момента това е работа на агенцията „Държавен резерв и военновременни запаси“. Отделянето на тази дейност в специална компания щяло да „оптимизира управлението на задължителните резерви“ и да „гарантира постигането им и устойчивото им поддържане в изпълнение на изискванията на европейското законодателство“.

„С цел гарантиране на максимална конкуренция на пазара на горива, лицензираните складодържатели няма да могат да отказват съхранението на горива на други вложители. Предвижда се и държавната компания да разполага със складови бази, в които да се съхраняват горива и на други вложители“, уточняват от ведомството на Владислав Горанов.

Преди месец и половина Върховната касационна прокуратура възложи поредната проверка на КЗК, която трябва да установи дали няма съгласувани практики при ценообразуването на горивата. Разпореждането бе предшествано от анализ на Агенция „Митници“ към финансовото министерство, който установи, че докато борсовите цени на петрола тип „Брент“ през март са се понижили с 47.4%, крайната цена по бензиностанциите е паднала само с 11%. Оказа се още, че от склада до бензиностанцията горивото у нас поскъпва средно с около 30 ст. на литър.

В момента бизнесът на дребно с горива се държи основно от големите вериги бензиностанции, а с най-голям дял е компанията „Лукойл“. Преди дни парламентът прие окончателно законова поправка, която засяга пряко бизнеса на дружеството. Става въпрос за изискването за разделяне на нефтопродуктопровода на „Лукойл България“ на отделни данъчни складове, срещу което протестираха както петролната компания, така и браншовата организация на едрия бизнес в сектора, припомня Медиапул.

Според новите разпоредби вече не може продуктопроводът на „Лукойл“, който е с дължина 320 км и минава през различни области и свързва базите на компанията, да е един данъчен склад. Приетите текстове изискват за всяка територия на митническо учреждение лиценз на съответната база и да се инсталират средства за измерване на входа и изхода на помпените съоръжения на всяка база. Целта е по-голям контрол върху физическите потоци на горивата.

Очаквано лидерът на „Воля“ Веселин Марешки, който държи вериги бензиностанции, определи решението финансовото министерство за „Държавна петролна компания“ като „изключително правилно, но малко закъсняло“. Марешки дори настоява „Воля“ да ръководи прокета по изграждането на държавните бензиностанции.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *