Румен Радев подозира, че държавният интерес няма да бъде защитен
Инвестицията в държавни бензиностанции при неясни условия не може да гарантира рентабилност, може би, може да гарантира поредната далавера. Това заяви президентът Румен Радев, който днес е в Садово, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
Президентът направи коментар относно създаването на Държавна петролна кампания. При липсата на ясни и убедителни разчети, аз гледам на това като на една авантюра, коментира Радев. По думите му тази стъпка показва, че държавата не се справя в борбата с картелите на горива и осигуряване на ефективна среда за свободна конкуренция. Ако ние ще строим държавни бензиностанции по начин, по който в момента се строят магистрали, по-добре да не го правим. Инвестицията в държавни бензиностанции при неясни условия не може да гарантира рентабилност, може би, може да гарантира поредната далавера, заяви Румен Радев.
По повод по-ниското ДДС за хотели и ресторанти, президентът Румен Радев посочи, че нашата данъчна политика не е справедлива, отдалечава ни от европейския модел, защото нашият модел натоварва данъчно бедните и хората в средно положение. Крайно време е дебатът за прогресивното данъчно облагане да стартира, посочи президентът.
В Садово президентът посети Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков”.
Съвременно конкурентноспособно селско стопанство не може да има без съвременна агронаука. България е петата държава в света, която започва да създава агронаука, заяви Радев пред журналисти, след като се запознае на място с процеса по съхранение на семена и лабораториите на института.
По думите на Радев, кризата с COVID-19 изведе на преден план въпроса за хранителната безопасност. Радев е категоричен, че българите не трябва да разчитат на внос за своята прехрана. Земята ни е благодатна, трябва да заложим на нашите фермери. Това е голямата поука от тази криза, но това няма да стане само с пожелания и обещания, необходим е коректен закон за земята и поземлените отношения, заяви още президентът.
Според държавния глава зеленчукопроизводството и овощарството трябва приоритетно да се подпомагат от държавата. Трябва да има ясни и справедливи критерии за разпределяне на европейски и национални субсидии. Трябва да направим така, че нашите фермери да изнасят преработен продукт, а не първичен, посочи още Радев.
Запитан за оценката му относно разхлабването на органичителните мерки след края на извънредното положение, Радев отговори на въпроса с въпрос: Вие някъде чухте ли какви са критериите за разхлабване на мерките? Влязохме в хаос в извънредното положение, излизаме с още по-голям хаос, заяви президентът.