Природата се е погрижила за всеки сезон да имаме възможност да хапнем нещо червено
Червените плодове и зеленчуци могат да се намерят на пазара целогодишно. Природата се е погрижила за всеки сезон да имаме възможност да хапнем нещо червено, защото плодовете и зеленчуците от всички нюанси на червеното допринасят за образуването на червените кръвни клетки.
Но това не е единственото полезно свойство, с което зеленчуците и плодовете „в червено“ могат да се похвалят.
1. Нар
„365 семена за здраве“ – така могат да се опише нарът. На изток се смята, че в този плод има толкова семена, колкото дни има в годината, като по този начин още се подчертава, че нарът е символ на дълголетие, младост и плодородие.
Ефектът „вечна младост“ на нара се дължи на наличието на антиоксиданти, а ползите за здраво потомство на фолиевата киселина, витамини В6, В12 и С. От микроелементите в нара можете да намерите много калий, желязо, натрий, магнезий. Освен това е богат на глюкоза и фибри.
Нарът има следните полезни свойства:
стимулира образуването на кръв;
нормализира кръвното налягане;
укрепва ноктите, косата;
подмладява кожата;
повишава активността на сперматозоидите;
улеснява овулацията при жените.
Бъдещите родители, които планират да заченат дете, могат да заместят витаминните на таблетки с нар. В него има много фолиева киселина, която да помогне на сперматозоидите да достигнат до яйцеклетката, а след зачеването да осигурят нормалното формиране на сърцето и гръбначния мозък в плода.
Нарът има още една особеност – има протеин. Ако сте вегетарианец и търсите храна със съдържание на протеин, тогава обърнете внимание на нара – той съдържа до 3 грама растителен протеин.
Освен това давайте нар по-често на деца, ако имат болки в стомаха, имат склонност към диария. Храносмилателната функция на най-малките се нормализира благодарение на противовъзпалителния ефект на нара.
Трябва да ядете нар, ако:
сте вегетарианец;
планирате бременност;
чувствате общо изтощение;
имате склонност към диария;
имате заболяване на червата;
имате обилно кървене;
имате високо кръвно налягане;
имате сърдечна патология;
страдате от главоболие.
2. Червени ябълки
Британският любим израз „който яде по ябълка на ден, държи лекаря далече“ много точно описва колко полезен е този плод. Ябълките съдържат витамини A, B, C, E, K, както и много желязо и фосфор. В състава на червените ябълки има и специално вещество – пектин, което поддържа тонуса.
Червените ябълки имат следните полезни свойства:
стимулират образуването на кръв;
повишават имунитета;
спират кървенето;
предпазват лигавиците от увреждане;
понижават холестерола;
стимулират червата;
нормализират чревната микрофлора;
имат противотуморен ефект.
Благодарение на пектина, който не се разтваря в организма, червените ябълки действат като „помощник“. Това желеобразно вещество винаги ще „покрие“ място, което е предразположено към дразнене. Пектинът е в състояние да се превърне в един вид „активен въглен“, извеждайки от тялото вредните токсини.
Червените ябълки са особено добри за младите момичета. Благодарение на фибрите храносмилането се нормализира, а желязото помага да се възстанови организма след месечната загуба на кръв. Ако пъкк бебето ви кашля, тогава печените ябълки ще дойдат на помощ. Те са едновременно вкусни и здравословни.
Мъжете също не могат без червени ябълки. Може би Ева първоначално е била водена от добри намерения по отношение на червената ябълка, която е дала на Адам. Доказано е, че червените ябълки предотвратяват развитието на рак на простатата.
Трябва да ядете червени ябълки, ако:
симптоми на хранително отравяне;
хроничен запек;
инфекция;
наднормено тегло;
диабет;
постоянно кървене;
бронхит;
хроничен простатит.
3. Сливи
Пресните сливи са „разрушител“ на раковите клетки и „компактен енергиен акумулатор“. Този плод, за разлика от много други, не губи свойствата си в сушен вид, напротив, сушените плодове са по-ефективни и може да се използват през зимата.
Сливата има следните полезни свойства:
разрежда кръвта, което я прави по-малко гъста;
нормализира функцията на нервната система;
укрепва стените на кръвоносните съдове;
възстановява сърдечната честота;
разширява кръвоносните съдове;
стимулира червата.
Сортовете от сливи могат да бъдат по-сладки и по-кисели. Първите са по-подходящи за вас, ако трябва да подхранвате тялото с енергия. Вземете от киселите сортове, ако трябва да подобрите свойствата на кръвта и да възстановите кръвообращението.
Този плод е в състояние да възстанови здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Ако имате проблеми със сърдечния ритъм и налягане или имате захарен диабет, изберете киселите сортове. Колкото сливата е по-кисела, по-изразеният ще бъде ефектът от превенцията на сърдечната патология.
Трябва да ядете сливи, ако:
повишена коагулация на кръвта;
хроничен запек;
сърдечни аритмии;
високо кръвно налягане;
невроза;
затлъстяване;
акне
атеросклероза;
съдово възпаление.
4. Грейпфрут
Трябва да ядете по един грейпфрут на ден, ако целта ви е да отслабнете. Този субтропичен плод е истинска горелка за мазнини, която може да замени фармацевтичните продукти за понижаване на холестерола.
Грейпфрутът е пълен с витамини ( A, B, C, PP ) и микроелементи ( калий, магнезий, фосфор, калций, йод, желязо ), фибри, каротеноиди и антиоксиданти.
Грейпфрутът има следните полезни свойства:
подобрява метаболизма на мазнините;
нормализира работата на черния дроб;
разширява и укрепва кръвоносните съдове;
намалява теглото;
подобрява възпалителната реакция;
стимулира отделянето на урина;
подобрява мозъчното кръвообращение;
стимулира имунната система.
Грейпфрутът е идеален продукт за хора, които имат метаболитни нарушения, съчетани с наднормено тегло и начален стадий на диабет. Тези патологии са обединени от един фактор – затлъстяване и висок холестерол.
Благодарение на свойството на грейпфурта да укрепва съдовата стена, той подобрява кръвообращението във всички органи.
Грейпфрутът в големи количества не се препоръчва за диабетици. И ако са ви предписали някакви лекарства, тогава не забравяйте да кажете на лекаря си, че сте на диета с грейпфрут, тъй като много лекарства не могат да се приемат с този плод.
Продуктът е полезен и за бременни жени. Изпийте чаша сок от грейпфрут, за да облекчите подуването и ако се притеснявате от киселини.
Трябва да ядете грейпфрут, ако:
високо кръвно налягане;
затлъстяване;
висок холестерол;
главоболие;
безсъние;
лоша памет;
заболяване на бъбреците
ниска киселинност на стомаха;
склонност към настинки.
5. Домат
Доматите са незаменими за мъжете. Те съдържат витамини от A до Z и по-точно от A до K ( A, B, C, D, E, PP, K ). В доматите има много калий, той е необходим за нормалното функциониране на нервната система.
В състава на домата има още две важни вещества – това са липокаин и глутатион, които са мощни антиоксиданти. Именно тези антиоксиданти правят домата най-добрия приятел на човека, тъй като те са отговорни за дълголетието и мъжката сила.
Доматът има следните полезни свойства:
премахва токсините от тялото;
стимулира червата;
предотвратява развитието на рак;
разширява кръвоносните съдове;
нормализира ритъма на сърцето;
подобрява зрението;
предпазва кожата от вредния ефект на излагане на слънце;
повишава имунната система.
Ликопенът е в състояние да спре растежа на раковите клетки на простатата, така че мъжете не могат и ден без домати!
Ако на пазара забележите розови домати, тогава не бързайте да отминавате. Тези сортове съдържат много селен, който е в състояние да изгони вируса, попаднал в клетките, дори след заразяване и на фона на инфекциозния процес.
Доматът не губи полезните си свойства след готвене, напротив, количеството витамини и антиоксиданти ще бъде по-голямо, ако направите доматен сос или печете домати във фурната.
Трябва да ядете домати, ако:
хроничен простатит;
висок риск от развитие на рак на простатата;
мигрена;
Болест на Алцхаймер;
нарушение на сърдечния ритъм;
запек;
склонност към настинки;
диабет;
високо кръвно налягане;
мускулни заболявания
лоша памет.
6. Цвекло
Младите момичета, поддържащи кожата и фигурата си, трябва да изберат този зеленчук. Той съдържа огромно количество аминокиселини, микроелементи ( фосфор, цинк, мед, йод, магнезий ), витамини ( особено група В ) и въглехидрати.
Те ще осигурят на организма всичко необходимо, ако сте на диета. Поради наличието на бетаин цвеклото действа върху мазнините в тялото, а растителните влакна влияят на процеса на храносмилане.
Цвеклото има следните полезни свойства:
почиства организма от токсини;
нормализира теглото;
регулира метаболизма на мазнините;
разширява кръвоносните съдове;
предпазва червата и стомаха от натрупването на вещества, които причиняват рак.
Всеки има нужда от цвекло! Децата повече се нуждаят от цвекло, за да изработят правилния ритъм на работата на червата. Цвеклото помага на жените да потискат апетита и да преодолеят желанието да изядат допълнително парче торта. Така излишното тегло се губи, без да се компрометира загубата на витамини и минерали.
Трябва да ядете цвекло, ако:
високо кръвно налягане;
затлъстяване;
хроничен запек;
главоболие;
сърдечни заболявания;
съдово възпаление;
хронични заболявания на стомашно-чревния тракт.
7. Репички
Репичката е богата на витамин В, С и РР, както и на много калий, натрий, фосфор, желязо, магнезий, калций. Този зеленчук съдържат антоцианини, т.е. червени антиоксиданти.
Именно това вещество има най-благоприятен ефект върху организма. Кореновата култура, приятна на вкус, може да се използва в суровия ѝ вид, като се добавя се към салати, супи.
Репичката има следните полезни свойства:
насища организма с основни витамини;
има холеретичен ефект;
засилва отделянето на урина;
има противовъзпалителен ефект;
предотвратява развитието на рак;
подмладява организма;
бори се с микроби;
стимулира имунната система;
повишава апетита;
нормализира кръвната захар.
Пролетният дефицит на витамини и свързаните с тях проблеми с венците, зъбите и очите ще изчезнат, ако консумирате репички. Благодарение на тях организмът се изчиства и излишното тегло се сваля.
Хроничният възпалителен процес в организма също ще бъде елиминиран, ако консумирате репички, защото те съдържат естествени антибиотици. Младите дами ще отбележат анти-стареещия ефект на кореноплодните зеленчуци, който е свързан с високо съдържание на витамин С.
Трябва да ядете репички, ако:
склонност към инфекции;
слаб апетит;
диабет;
хронично възпаление;
висок риск от рак;
нарушение на секрецията на жлъчката;
подуване
общо изтощение на организма;
заболяване на венците;
проблеми със зъбите;
наднормено тегло.
Репичките също могат да са вредни, ако имате камъни в бъбреците или тежка лезия на жлъчния мехур, както и заболяване на щитовидната жлеза. Подуване може да възникне и ако преядете репички.
8. Червен лук
Лукът пази от седем заболявания. Червеният лук не е изключение. Червеният му цвят се дължи на антиоксидантни вещества, които не се срещат в обикновения лук. От особеностите на червения лук се отличава и високо съдържание на сяра, която се смята за борец срещу токсините.
Червеният лук има следните полезни свойства:
осигурява профилактика срещу рака;
неутрализира токсичните вещества;
стимулира създаването на съединителна тъкан;
нормализира коагулацията на кръвта;
укрепва съдовата стена;
Има противовъзпалителен ефект.
Ако започнете да ядете червен лук всеки ден, това ще бъде най-добрата превенция за рак на стомаха, червата, яйчниците и ларинкса. Сярата, която влиза в тялото с черения лук, се превръща в аминокиселината цистеин, която е необходима за неутрализиране на токсините и създаване на колаген, който е скелетът на всички вътрешни органи.
Ако кръвта ви е склонна към повишена коагулация, тогава червеният лук е незаменимо лекарство за разреждането ѝ. Здравето на съдовете на мозъка и сърцето също се подобряват от този зеленчук. Той е в състояние да укрепи стените на кръвоносните съдове и да предотврати образуването на мастни плаки.
Трябва да ядете червен лук, ако:
хронично заболяване на червата;
високи нива на хормони;
риск от развитие на раков тумор;
метаболитна болест;
склонност към образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове;
вазоконстрикция при атеросклероза;
ревматични заболявания;
свързани с възрастта кожни промени;
сърдечни заболявания;
патология на съдовете на мозъка.
9. Червени чушки
Сладкият пипер дължи сладкия си вкус на съдържащата се в него глюкоза, тоест, като ядете червен пипер, можете да зареждате тялото с въглехидратна енергия. Червеният пипер има много високо съдържание на витамин А, както и витамини от група В.
Лютите червени чушки е пикантен и здравословен. Метаболизмът след такъв изгарящ зеленчук ще работи по-активно, излишните калории ще се изгарят. Последното свойство на тези зеленчуци се дължи на веществото капсаицин.
Червените чушки имат следните полезни свойства:
повишаване на метаболизма;
допринасят за отслабване;
повишаване на активността на сперматозоидите;
стимулират сексуалната функция;
подобряване на зрението;
разширяват кръвоносните съдове.
Лютите чушки ще затоплят лигавиците и ще подобрят кръвообращението, ако имате настинка. Този продукт е и отличен афродизиак както за мъже, така и за жени. Добавете го към яденето си и то ще подобри настроението ви чрез производството на хормони на щастието, ендорфини.
Червеният пипер трябва да се яде, ако решите да забременеете. В него има всичко необходимо за формирането на плода.
Трябва да ядете червени чушки, ако:
лошо зрение;
наднормено тегло;
ниска активност на сперматозоидите;
проблеми със сексуалната функция;
етап на планиране на бременност;
настинки ( хрема, кашлица );
общо неразположение на организма.