„Българският държавен глава Румен Радев призова в събота – 11 юли, за оставката на правителството, като осъди „мафиотския му характер”, визирайки извършените претърсвания в сградата на президентството. Според него тези безпрецедентни действия са били разпоредени от премиера Бойко Борисов чрез прокуратурата. Радев поиска и оставката на главния прокурор”. Така френското издание „Льо Монд” започва свой материал за случващото се в България през последните дни.
Претърсванията, извършени на 9 юли, са извели на следващия ден хиляди протестиращи по улиците на София, обвинявайки съдилищата в нападение на антуража на държавния глава, вместо на олигархията.
„Мафиотският характер на правителството (на консерваторът Бойко Борисов) подтикна българи от всички възрасти и от различни политически партии да изискват уважение към закона“, заяви президентът Радев, близък до социалистите, на брифинг. „Единственото решение е оставка на правителството и главния прокурор“, които упражняват „рекет” и „пледират презумпция за невинност”, добави държавният глава, с критика към премиера, който според Радев е твърде близък до някои олигарси. Президентът допълни, че: „Европа няма право да гледа далеч от България. Европейският съюз има нужда от демократична България”.
Двама от неговите съветници бяха арестувани на 9 юли в домовете им, а президентските им кабинети бяха претърсени. Единият е обвинен в „оказване на влияние“ за посредничество между бизнесмен и президента, другият за присвояване на разузнавателни документи.
Тези действия се тълкуват от опозицията като обявяване на война срещу президента. На 11 юли хиляди протестиращи отново протестираха, за трети пореден ден, блокирайки трафика по основните маршрути в София. Скандирайки „мафия”, „убийци” и „оставка” пред правителството, те се обявиха срещу „полицейско насилие”, след като двама младежи, ранени ден по-рано, все още са в болница.
„Присъединявайки се към Европейския съюз през 2007 г., България е редовно критикувана за нейната неефективност в борбата с корупцията. Това поставя страната с население от 7.1 млн. жители в дъното на 27-те членки, според неправителствената организация Transparency International”, заключава „Льо Монд”.