Ето и целият анализ на „Политико“:
В продължение на повече от десетилетие германският канцлер Ангела Меркел и други представители на политическия спектър център-дясно в Европа не искаха да погледнат по-отблизо как техния верен български съюзник в лицето на премиера Борисов управлява държавата си. Е, сега ще трябва да надникнат под капака.
Широкоплещестият бивш пожарникар и шампион по карате се бори за политическото си оцеляване по време на една голяма корупционна криза, която се е разпростраля подобно на многоглава Хидра в страната – невидими олигарси обгърнаха с пипалата си около ключови институции, сред които и съдебната система.
От четвъртък вечер в балканската държава се разразява изключително гражданско недоволство, невиждано от няколко години насам. Хиляди демонстранти искат оставката на премиера и главния прокурор.
В петък вечер, както и на брега на Черно море в събота се стигна и до сблъсъци между полиция и протестиращи – кадри на брутално полицейско насилие катализираха още повече напрежението срещу олигархията. Бащата на приетия в болница студент по право успя да привлече и медийното внимание с твърденията, че полицейски служители са пребили сина му до безсъзнание.
Президентът Румен Радев, издигнат от социалистите, грабна появилата се възможност да “счупи” хватката на Борисов върху държавата. Всичко това се случва на фона на предстоящите парламентарни избори догодина. Радев призовава Европейския съюз най-накрая да погледне по-отблизо отровната правна система в страната.
Сред политическите съюзници на премиера в Брюксел обаче няма реакция – няма никакви сигнали за колебания в Европейската народна партия.
“Българите вече са по площадите и Европа няма никакво право да гледа насам с широко затворени очи. Европа има нужда от демократична България, страна с върховенство на закона”, заяви Радев в свое обръщение.
Борисов обаче не се поддава. В събота вечер той публикува видео с лошо аудио качество във Facebook, на което се вижда как той е застанал пред икона на Дева Мария. В изявлението си Борисов защити полицията и се представи като единственият лидер, който може да държи страната в европейския път, по който е тръгнала.
“Социалистическата партия ще счупи държавата”, отсече премиерът като изтъкна личната си работа по проекти по обществени поръчки и способността да осигури еврофондове. Борисов се похвали още и с това, че неговата партия ГЕРБ е “построила два пъти повече магистрала от Тодор Живков“. Твърдението не е толкова впечатляващо, колкото звучи, тъй като очевиден проблем за България по времето на Живков бе липсата на магистрали.
Но политическото семейство на Борисов в Брюксел мълчи. Манфред Вебер, лидерът на Европейската народна партия, заяви в петък, че подкрепя правителството и Борисов в борбата им с корупцията.
Битката за плажа
Борисов иска да насочи дебата в друга посока – към неуспехите на социалистите. Това са лесни мишени, наследници на бившата комунистическа партия, свързана с Москва. Това обаче няма да доведе до големи успехи при опита за се възпрепятства все по-назряващия гняв заради скандалите, които се случват под носа му. В опит да прехвърли вината, Борисов обвини президента Радев в това, че търси лична вендета и дори го следи с дрон.
Фокусът в момента е върху две сенчести влиятелни фигури: Ахмед Доган, бивш лидер на партията на етническите турци и неговият съюзник Делян Пеевски – медиен барон. Точката на кипене бе достигната през последните няколко дни. Основната причина е дебатът дали тези две лица трябва да бъдат охранявани от Националната служба за охрана и как владеят Борисов и главния прокурор.
Спусъкът бе дръпнат на 7 юли, когато Христо Иванов, бивш правосъден министър и лидер на движението “Да България”, направи сензация, след като запечата на видео опита си да акостира на брега на Черно море с гумена лодка. Теоретично плажът е публична собственост, но Иванов бе посрещнат от гардове.
Според Иванов Доган и Пеевски са обсебили правосъдната система. Той превърна видеото си в тест за отговорността на сенчестият апарат за сигурност на държавата, като поставя под въпрос самоличността на „анонимните господа“ на плажа.
В изненадваща намеса на 8 юли президентът Радев разкри, че гардовете са служители на НСО – националната служба. Той заяви, че Доган и Пеевски нямат право на такава охрана. Скандалът ескалира на 9 юли, когато прокуратурата влезе в офисите на президентството и задържа двама служители – ход, който според протестиращите е отмъщение.
По време на ескалиращия скандал Борисов остана тих. В петък сутрин се появи пред медиите и в разтърсващ монолог, в който заобиколи статута на Доган и аргументира нуждата от охрана на Пеевски със заговор отпреди няколко години, при който планът е бил Пеевски да бъде убит със снайпер. Борисов отхвърли предположенията, че мъжете, избутали Иванов от плажа, може да са агенти на НСО, и призова за избягване на евентуално етническо напрежение с турската партия.
Нещата се влошиха още повече. Шефът на НСО, който по-късно бе принуден да подаде оставка, изглежда също е направил услуга на Доган като е поискал морски и въздушен кордон около плажа.
Пълен обрат имаше в събота, след сблъсъците в София и напрежението около парк “Росенец”. Борисов излезе и заяви категорично, че трябва да бъдат предприети стъпки за сваляне охраната на Доган и Пеевски, които доброволно решиха да се откажат от нея малко по-късно.
Ясно като в мъгла
Нерешителните ходове за овладяване на скандала с НСО сами по себе си могат да бъдат повод за високо напрежение. Но всичко това се случва на фона на други атаки, които са още по-объркващи и не съвсем обяснени.
Хазартният бос Васил Божков с прякор “черепа”, който в момента се намира в Дубай, обвини премиера, че го “тръска като касичка” за милиони евро – нещо, което правителството отрича.
Миналият месец Борисов бе принуден да даде извънредна пресконференция, след като се появиха няколко снимки с него и пистолет на нощното му шкафче. В чекмеджето имаше пачки от банкноти по 500 евро. Премиерът призна, че това е най-обикновена снимка как спи (което само по себе си повдига много въпроси за охраната му), но Борисов обвини политическите си врагове в това, че снимките са фалшифицирани. Изиграна беше картата с ЕС – Борисов заяви, че снимките са част от заговор срещу пътят на България към еврозоната.
Големият проблем за Борисов е заплахата, че търпението към партията му се изчерпва.
Протестите идват на фона на нарастващото недоволство от практиките на партия ГЕРБ. Българите се оплакват, че лицата в администрацията са свързани с управляващата партия. Компаниите се оплакват, че са били склонявани да дават рушвети – както стана ясно покрай скандала “СуджукГейт” от 2017 г., когато представител на партията бе обвинен в изнудване и подкупи под формата на тонове колбаси.
Това е проблемът на Борисов – назряващата заплаха, че търпението към партията му се изчерпва.
Бившият втори в ГЕРБ – Цветан Цветанов, който напусна партията и иска да реализира свой собствен проект, беше забъркан в имотен скандал. Той предупреди, че половината от гласоподавателите на партията може да оттеглят подкрепата си на фона на “шоуто”, което се разиграва в момента.