Нямало нищо вярно в слуха, че Захариева ще го замени

Най-малкият възможен вариант е да има правителство без Бойко Борисов. Нищо вярно няма в слуховете, че може да съм премиер. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ вицепремиерът Екатерина Захариева.

Не бих останала външен министър в експертен кабинет, сподели тя.

„Тримата колеги (б.а. Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Карниколов) са подали оставка, но може оттеглянето им да стане факт едва, когато парламентът гласува. Затова в момента те са министри. Нека изчакаме решението на Коалиционния съвет, защото не мога да говоря от името на лидерите!“, отсече вицепремиерът.

„Не съм усещала тези хора да са зависими от ДПС и от Пеевски. Премиерът каза, че при всяко усещане в обществото, взема решение. Не мога да говоря от името на хората“, каза тя и добави, че според нея министър Горанов постигна голям исторически успех за България за валутно-курсовия механизъм ERM II или т.нар. чакалня на еврозоната и на банковия съюз. Бъдещите поколения ще го оценят, заяви Захариева.

„И тримата министри работят добре, но премиерът има право да иска оставките. Причината на решението на Борисов бе това, че слуша хората. Да си министър е стресова работа и да се твърди, че на всяка цена сме готови да останем на власт, е меко казано невярно. Най-лесното сега е да подадем оставка, но това е и най-неотговорното решение“, добави тя.

„Дебатите по петия вот на недоверие бяха най-вялите от тези, които досега БСП бе внасяла срещу кабинета. Очевидно не могат да се консолидират. Очаквано вотът не мина. Отговорното решение е да има редовни избори, а не няколко месеца преди това да организираме предсрочни. Това обаче не означава, че не трябва да се вслушаме в това какво искат хората, които протестират“, коментира вицепремиерът.

„Най-лесно е да се скандира „Оставка“, но според мен те искат справедливост, машинно гласуване, добро икономическо развитие. Поне това успявам да чуя от протеста. Най-лесно е да се оттеглим. Правили сме го досега два пъти“, припомни тя.

„Отговорното отношение е да останем и да се опитаме в оставащото време до март да адресираме част от исканията, които хората имат и да се подготвим добре за шанса, който се даде от Европейския съвет, а именно да преодолеем последиците от пандемията от коронавирус“, заяви Захариева.

На въпроса дали вотът на недоверие, който БСП внесе, помогна на ГЕРБ да се стабилизира и да не подава оставка, тя отговори, че не това е било определящо, а после добави, че все пак е било консолидиращо за управлението.

Премиерът се вслушва в това, което искат хората, заяви външният министър.

„ДПС бе единствената политическа партия, която подкрепи БСП във вота на недоверие. Не може да се отрече, че те подкрепиха купуването на самолетите F-16 и за ERM II. Те винаги са били с ясна евро-атлантическа ориентация за разлика от БСП. Те обаче са били в коалиция с червените, а не с нас. Ние винаги сме казвали, че това е нашата червена линия“, добавяи тя.

„Президентът е на ръба на Конституцията. Предшественикът му Росен Плевнелиев по време на кризата се опита да събере всички и да направи ясен момент за развитието на държавата в тежките моменти. Не виждам нищо такова сега. Ние сме готови за диалог“, уверява Захариева.

Заставам с две ръце зад протеста, защото сме демократично общество, добави тя.

„Не може обаче изпълнителната власт да си позволи да иска оставката на който и да е било от съдебната власт. Хората може, но не и министър или премиер. Ако искаме демократично работещи институции, трябва всяка власт да се придържа към правомощията, които има“, каза още външният министър.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *