Най-добрият начин за съхранение на водата са стъклените съдове
Без вода няма живот! Всеизвестен факт върху който се упражняват специалисти и лаици: пийте еди-колко си вода дневно /сякаш всички хора са еднакви/, пийте само еди-каква си, преди, след ядене…Или не пийте, особено ако сте кърмаче. Забравя се фактът, че водата е идеална течност не само за човека, вредните микроорганизми също се развиват бързо в нея. И тогава иначе полезната вода става опасна, при неправилното ѝ съхранение вредите стават осезаеми, пише Една.бг.
Най-добрият начин за съхранение на водата са стъклените съдове, но те са тежки и лесно се чупят. Въпреки това ги предпочитайте, когато имате такава възможност, особено за малките деца. Пластмасовите бутилки са удобни, малката бутилка винаги е подръка, независимо къде се намираме. Всички знаем за вредата на пластмасата, но когато се използва разумно, вредите са сведени до минимум.
Основното правило е пластмасовите бутилки да се използват за еднократна употреба. А за малките деца това е задължително. Наливането на минерална вода в употребявани туби и бутилки не е разумно, химикалите от пластмасата преминават във водата, особено при високи темпертури през лятото. Всеки производител отбелязва от каква пластмаса е бутилката, четето указанията на дъното ѝ. Най-безопасната пластмаса, която не отделя вредни вещества е HDP (HDPE)- полиетилен с висока плътност. Използва се за опаковките за мляко.
Прекаляването с минерална вода също не е безобидно. Тя не е подходяща за малките деца, те се нуждаят от изворна или преварена вода. За да не се претовари организма с определени вещества от минералната вода, тя трябва да се сменя на всеки 20-30 дни с друг вид и да се редува с изворна или чешмяна. Добра алтернатива е пречистената вода със специалните кани, които се продават по магазините.
През лятото забравете за съвета да не се дава вода на малките бебета. Докато през зимата водата от кърмата може и да е достатъчна, при високите температури нуждата от вода нараства многократно и бебето лесно се обезводнява.
Съветите да се тъпчем с огромни количества вода също са опасни. Познат е феноменът водно отравяне при хора, които се наливат с много вода. Застрашени са активно спортуващите и хората в големите жеги. Тогава се губят много соли, а те (основно натриевия хлорид) задържат водата в организма. Когато се пие много вода и няма какво да я задържа в кръвното русло, тя навлиза в клетките и ги раздува. Симптомите са главоболие, световъртеж, гърчове, дори смърт.