Неслучайно почетният лидер на ДПС Ахмед Доган и неговият именит съпартиец – депутатът бизнесмен Делян Пеевски, се намират във фокуса на протеста, макар че формално са извън властта. Хората вярват, че босовете на Движението играят също толкова ключова роля в управляващата върхушка, колкото премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев, на които искат оставките. Сметката е ясна – ако протестът обезглави правителството и държавното обвинение, Доган и Пеевски ще загубят много от влиянието, което имат в държавата.
Същата позиция активно защитават и всички по-разпознаваеми опозиционни фигури. Атаката на Христо Иванов – съпредседателя на „Демократична България”, срещу крайморската резиденция на Доган при Росенец, беше едно от събитията, които отпушиха гражданското недоволство. От тогава насам Иванов не спира да натиска за оставките на Борисов и Гешев, които сочи като параван и острие на интересите на ДПС. „ … българската държава е изпаднала в дълбока зависимост от Делян Пеевски и сараите на Доган.
Това е гръбнакът на корупционната необявена коалиция,
която управлява страната от десетилетия”, констатира наскоро той. Настойчивостта му толкова притесни Борисов, че той лансира смешната конспиративна теория, че ДПС и градската десница действали съгласувано срещу неговото правителство.
По същия начин говорят срещу Движението и от БСП. Соцлидерът Корнелия Нинова декларира, че страната фактически се управлява от „задкулисната коалиция ГЕРБ – ДПС”. Окуражени, хората й започнаха един след друг да сипят остроти срещу партията на Доган, с която навремето заедно крепяха кабинета „Орешарски”. „Премиерът Борисов каза, че някой си Шиши – не го знам кой е този човек – е редил служебния кабинет на президента Радев. Кой беше финансов министър в кабинета на президента Радев? И аз, като премиера се опасявам, че същият финансов министър е в този кабинет, и в мен възниква въпросът дали този Шиши, дето не го знам, пак не е пуснал дългата ръка и не е наредил и този кабинет”, насмешливо коментира соцдепутатът Манол Генов, след като Кирил Ананиев беше избран за финансов министър, какъвто пост заемаше и в бившето служебно правителство. Това досега не се случваше – социалистите така открито и присмехулно да ползват споменавания под сурдинка преди прякор на Пеевски.
Парадоксално е, но се случва пред очите ни – десни и леви, които иначе се мразят и в червата, стрелят, всеки от своя окоп, срещу партията на Доган. На този фон прави странно впечатление позицията, или по-скоро липсата на такава, на президента Румен Радев. Държавният глава събра куража да излезе в атака „на нож” срещу Борисов и Гешев, че дори и да призове протестиращите да поемат след него. В същото време обаче не се забелязва да проявява същата дръзка борбеност спрямо ДПС. Защо така, след като на протестите сигурно половината лозунги са насочени срещу Доган и Пеевски?
Поначало Радев никога не е обичал да говори за ДПС
Често в своите изявления срещу управляващите намесваше вечния проблем на българската политика с „обръчите от фирми”, без обаче особено да задълбава. Най-много да отправи не съвсем ясни намеци от рода, че не подкрепя „бизнеса, който дебелее от обществени поръчки в нарушение на всякакви правила”.
Когато избухна огромният скандал с агресивните държавни гардове на Доган, президентът обяви (не за първи път, в интерес на истината), че на почетния лидер на ДПС и на Пеевски охрана от НСО не им трябва. Това обаче беше просто неутрална констатация – без каквато и да било политическа оценка, каквато случаят определено заслужаваше. Нещо повече – президентът и досега избягва да даде такава по отношение на ролята на Движението в изпълнителната власт и прокуратурата, които той лично и публично обяви за „мутри”.
Радев не реагира адекватно дори на обвиненията на Борисов,
че споменатият „Шиши” му е определил министрите в служебното правителство. Само се ограничи да каже: „Не познавам нито „Шиши”, нито Доган, нито Божков. Друг е давал – в случая министър-председателят Борисов, огромни обществени поръчки за милиарди тъкмо на „Шиши“. Друг е пушил пури, друг е раздавал банки, не моето правителство. Така че, който е имал вземане-даване с целия този кръг, сега ще трябва да си носи последствията.”
Добре, да приемем, че държавният глава не е имал „вземане-даване с този кръг”. Трябва обаче да каже ясно какво мисли за партията, за чийто депутат твърди, че е прибрал „обществени поръчки за милиарди”. Радев смята правителството на ГЕРБ за „мутри”, нали така? Е, какви според него трябва да бъдат тогава онези, които са получавали милиарди от същото това правителство? Мутри ли са, или не са?
Ако такъв въпрос му идва в повече, поне да каже дали смята ДПС за управляващи или опозиция. Въобще да каже каквото и да е, но позиция за движението и неговите най-важни фигури трябва да има. Иначе просто не може да бъде сред водачите на протеста, които са единни в малко неща, едно от които е негодуванието им срещу Доган и Пеевски. Ако продължи само с недоизказани мисли по отношение на „Шиши”, рано или късно Радев ще трябва да отговаря на обвинения, че поддържа благоразумна дистанция от Доган, защото възнамерява да играе с него в бъдеще.
Людмил Илиев