Бившият министър на енергетиката Румен Овчаров обяви, че осъдителната присъда срещу него е поръчана от премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и бизнесмена и депутат Делян Пеевски.
В края на миналата седмица Специализираният наказателен съд наложи на Овчаров 2 години условно за безстопанственост. Присъдата е по обвинението, че не е упражнил достатъчно контрол върху някогашния директор на „Мини Бобов дол“ Пламен Стефанов и с договор за наем изключителните права за добив на въглища са прехвърлени на частната фирма „Ораново“. Според прокуратурата от това са настъпили вреди за 24 млн. лв. за държавата. Признатите от съда щети от действията на Овчаров обаче са изчислени на 16 млн. лв. Решението не е окончателно.
Овчаров обясни, че съдия по делото е бил Пламен Евгениев, който през цялото време на процеса той бил кандидат за шеф на Специализираната апелативна прокуратура. Според него главният прокурор Иван Гешев е продиктувал присъдата на съдията. „Знаете как и от кого зависят назначенията в тази прокуратура – от прокурорската квота във ВСС. А от кого зависи тя – от Иван Гешев“, добави Овчаров.
Той видя връзка между осъдителната присъда, процесите в БСП и предстоящите вътрешнопартийни избори за председател. „Задкулисието или „Октоподът“, както го наричам, е преценил, че битката за БСП е ключова. Първата битка бе по времето на Виденов, втората бе по времето на Станишев, третата е сега. Ако спечелят Кирил Добрев и Георги Гергов, Бойко Борисов може да спи спокойно. Тези, които са препоръчали Добрев, са поръчали мен – това са Бойко Борисов, Делян Пеевски. Не са ли ясни фирмите на Добрев, печалбите, които печели“, посочи Овчаров.
„На всеки в България може да му бъде отнето всичко. България вече не е само ресторант „Осемте джуджета“, България става страната на „осемте джуджета“, каза още той.
Овчаров твърди, че е невинен и добавя – докато е бил министър, наемите са били платени.
„Обвинителният акт е тезата на прокуратурата, тезата на защитата – присъдата е поръчкова и абсурдна, защото държавата упражнява своите функции като собственик на капитала на акционерни дружества. По правилата на търговския закон тя играе ролята на общо събрание, то никъде няма управленски функции, приема годишния отчет и освобождава ръководството. Точно по същия начин държавата е приела правилник, с който всички министри като собственици на капитал упражняват правата си в дружествата и са точно същите – никъде нямаме право на контрол още по-малко на управление“, обясни още Румен Овчаров.