Около 300 000 души са останали без дом след гигантския взрив, който нанесе огромни поражения в ливанската столица Бейрут вчера. Това обяви гебурнаторът на града Маруан Абуд.
„Щетите са за повече от 3 млрд. долара“, добави Абуд пред ТВ канала Al-Mayadeen. По-рано губернаторът обяви и смъртта на 10 души от спасителните служби, които са се опитвали да помагат в първите часове след взрива.
В Ливан е обявен тридневен национален траур, след трагедията, довела до смъртта на повече от 100 души и раняване на повече от 4000. Целият град бе разтърсен от взрива, който започна с пожар на пристанището и избухна в огромен облак от гъст дим.
Президентът Мишел Аун заяви, че експлозията е причинена от 2750 тона амониева селитра, които са били съхранявани в опасен стар склад в продължение на шест години. Той насрочи спешно заседание на кабинета за днес и заяви, че трябва да бъде обявено двуседмично извънредно положение.
Президентът Аун също обяви, че правителството ще отпусне извънредно 66 милиона долара за спешна помощ.
„Това, на което сме свидетели, е огромна катастрофа“, заяви пред местните медии ръководителят на Ливанския червен кръст Кетани. „Навсякъде има жертви и ранени“.
Длъжностни лица съобщиха във вторник, че се води разследване, за да се намери точната причина за експлозията. Върховният съвет по отбрана на Ливан заяви, че отговорните ще бъдат изправени пред възможното „най-суровото наказание“. Съобщава се, че амониевата селитра е била конфискувана от митническите власти през 2015 г. от задържан през 2014 г. кораб и след това съхранявана в склад. Версиите на местните медии за детонацията варират от заваръчни работи в самия склад до удар с израелска ракета. Израел опроверга да има нещо общо с взрива и дори предложи хуманитарна помощ на Ливан. Трета версия насочва вниманието към кораб в пристанището, който карал пиротехнически материали и предизвикал верижен взрив.
Българският президент Румен Радев изпрати днес съболезнователно писмо до своя ливански колега президента Мишел Аун, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В писмото си българският президент изказва своите дълбоки съболезнования и изразява надежда за бързо възстановяване на ранените и успешно преодоляване на последиците от този трагичен инцидент. По думите на държавния глава трагедии като тази не само унищожават десетки човешки съдби, но и поставят на изпитание възможностите на обществата да се справят и с икономическите, и със социалните последствия.
Министър-председателят Бойко Борисов изпрати съболезнователна телеграма до премиера на Ливанската република Хасан Диаб, съобщиха от правителствената пресслужба. „Шокирани сме от мащабите на пораженията и множеството жертви и ранени вследствие на този трагичен инцидент. Изразяваме своята солидарност с народа на Ливан и готовността ни да окажем съдействие за преодоляване на последиците от трагедията“, отбелязва българският премиер.
Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази „братска солидарност с ливанците“ и нареди да бъде изпратена незабавна помощ на пострадалите. Готовност за помощи изразиха също Турция, САЩ и Канада. Катар изпрати полеви болници, защото градските болници в Бейрут се препълниха за часове.
Журналист на Би Би Си, присъствал на мястото на инцидента съобщи за мъртви тела и тежки щети, достатъчни, за да извадят пристанището в Бейрут от функционирането му. „Всички сгради наоколо са се срутили. Разхождам се през стъкла и отломки навсякъде“, заявил свидетел в близост до пристанището пред Франс прес.
Силната експлозия разтърси ливанската столица Бейрут около 18:20 ч. българско време вчера. Болниците са препълнени с пострадали, съобщи министърът на здравеопазването Хамед Хасан. Има много разрушения – паднали сгради, рухнали стени, изпотрошени прозорци. Взривът е бил равен на земетресине с магнитуд от 4.5 по Рихтер, съобщи йорданският сеизмологичен институт.
Премиерът на Ливан Хасан Диаб заяви малко след полунощ в сряда, че вероятната причина за гиганския взрив е неправилното съхранение на 2750 тона амониев нитрат (амониева селитра) в складове на пристанището на Бейрут.
На видео в социалните мрежи се вижда как взривът отнася за миг цели жилищни блокове. Има разрушения не само на пристанището, но и на летището „Рафик Харири“, което се намира на десетина километра.
Сред пострадалите сгради е и посолството на България в града, съобщават от МВнР, цитирани от Нова тв. По сградата му има минимални щети – счупени прозорци. По информация на дипломатическата ни мисия няма пострадали сред служителите в посолството. От консулството ни нямат данни и за пострадали българи.
Съпругата и дъщерята на ливанския премиер Хасан Диаб са ранени при мощната експлозия в Бейрут. Това съобщи телевизионният канал Ал Арабия. Според него сред ранените има и няколко съветници на ръководителя на кабинета.
Нанесени са и щети на президентския дворец Баабда в ливанската столица.
Според телевизия Al-Mayadeen под отломките има още много стотици души, като не може да се каже колко от тях са оцелели.
Международната система за мониторинг на Организацията на Договора за всеобща забрана на ядрените опити (ДВЗЯО) фиксира силни сигнали от взрива в Бейрут на ултразвуковите си станции в Тунис и Белгия, заяви секретарят на организацията Ласина Зербо в Twitter.
„Приличаше на ядрен взрив“, заяви ливанският посланик в Москва Ел-Хури. Случилото се прилича на събитията от Хирошима и Нагасаки, заяви губернаторът на Бейрут в изявление пред ливанските ТВ канали.