Имаме готов проект на текст на конституцията, който трябва да бъде обсъден от народните представители, и тези, които го приемат, да го подпишат. Това заяви правосъдният министър Данаил Кирилов в интервю за „24 часа“.

Нормално е да очакваме, че за 2 септември е възможно да се съберат 121 подписа, за да бъде внесен проектът. Оттам нататък започват да текат конституционните срокове. Обсъждането на проекта трябва да бъде не по-рано от 2 месеца и не по-късно от 5 месеца от неговото внасяне. Ако приемем, че внасянето ще е на 2 септември, това означава, че най-ранният момент, в който може да се обсъди, е 2 ноември, а най-късният е 2 февруари. Това е проект на нова конституция и вътре се включват всички предложения, които премиерът представи.

Тази работа сме я започнали още през 2014 г. Тогава имаше дебати, имаше научни конференции, обществено обсъждане за необходимостта от евентуални конституционни промени, в които юристите от ГЕРБ сме участвали. Не искам да цитирам конкретно, но ако си спомняте, Яне Янев беше правил в парламента едно много сериозно и широко обсъждане. По негово изследване, по негов анализ има поне 280 основания за промяна в конституцията.

С необходимостта от промяна и обществено политическата ситуация правосъдният министър обясни какво е наложило сега да бъдат предложени тези промени, след като върху тях се е работило 6 години.

Сега стана изключително важно, наложително и няма как голяма част от исканията да бъдат посрещнати, да бъдат обсъдени без промяна на съществени конституционни текстове, отбеляза Кирилов. Каквото сме могли досега, сме променили в конституцията, включително и през 2015 г., но чрез измененията, които се предлагат сега, изпълняваме и най-последните съвети на Венецианската комисия. По тази причина за съдебния съвет на съдиите сме предложили изрично броят на избраните съсловно членове да бъде по-голям от т.нар. квота на парламента, за да се премахне всякакво съмнение, че има политическо участие в този съвет.

Върху всички тези промени, които министър-председателят изброи, са работили всички юристи на ГЕРБ, увери Кирилов.

Уточнявам, че имам предвид периодика, когато е стоял конституционен казус, както беше през 2015 г. Както беше при всяко едно от исканията, които нашата партия чрез парламентарната група е отправила до Конституционния съд за тълкуване.

На въпрос дали той и всички останали министри ще подадат оставка заедно с премиера, когато парламентът приеме да свика ВНС, Кирилов отговори утвърдително. Ако видите и сегашния текст на конституцията, там изрично е записано, че това не е необходимо, отбеляза той. Т.е. правителството остава по време на Велико народно събрание, но това е негово решение, личен акт и в пълна подкрепа на всички министри.

След оставката ще се приложи предвидената от конституцията процедура за възлагане на проучвателни мандати. Президентът предлага първо на най-голямата политическа сила, след това на втората по-големина и третото предложение по негова преценка – т.нар. конституционна рулетка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *