Оставането ни в Министерския съвет оттук-нататък е вреда, обяви вицепремиерът

„Това, което имаме като бунт, като ропот, то не е само от последните 37 дни. Този разговор е сигурно е от 10 или 15 години. За първи път обаче имаме ситуация – политическа и обществена, която позволява и дава шанс на подобно предложение“, обяви вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV.

Той е твърдо за конституционни промени, като, според него, промените в съдебната система не са били направени досега, „защото не е била събрана достатъчно парламентарна подкрепа“.

„Илюзия е, че един политик трябва да може да говори добре. Един политик трябва да може да слуша добре. И тези предложения са именно резултат от добрия ни слух“, каза още Дончев.

Той заяви, че е безспорен факт, че демокрацията е в криза. И една реорганизация на начина, по който функционира държавата е необходима.

Дончев съобщи, че анонсираните вчера от премиера Борисов инициативи били обсъждани от няколко седмици. „Това в никакъв случай не е импровизация“, каза още той и добави, че ГЕРБ били започнали да мислят тези промени „преди около 5 години“. А сега ги обявили, защото явно сега хората имат нужда от тях.

„Нямаме нужда да печелим време – каза още Дончев. – От чисто политическа гледна точка оставането ни в Министерския съвет оттук-нататък е вреда. Защото е вреда! Чисто политически за нас е най-изгодно да има избори веднага“.

Но той няма да подадат оставка, „защото нищо няма да се промени – ще се сменят фигурите и след това ще бъде същото, може би с няколко различни нюанса“.

„Премиерът потвърди, че ще подаде оставка още в деня, в който народното събрание реши да има избори за Велико народно събрание. Но категорично няма да го заместя аз – обяви Дончев. – Аз съм политически обвързан, не съм волен експерт. Това трябва да е правителство с друг профил – консенсусно, не само да организира изборите, но и да управлява страната. Това е лично мое мнение, темата още не е обсъждана“.

Вицепремиерът каза още, че ГЕРБ няма интерес да се бави процедурата по свикване на Велико народно събрание. „По конституция минималният срок е 2 месеца. Би било добре да се придържаме в рамките на този срок и да имаме решение за свикване на ВНС примерно към ноември“, поясни той и посочи, че всеки (депутат), който подкрепи идеите е добре дошъл.

Дончев каза, че в момента има форма на диалог с протестиращите, „макар и да става през bTV“, но той самият нямал проблем да си говори с тях. „Ако има с кого какво да си кажа, бих отишъл в т.нар Орлов град.“

„Не бих казал, че исканията са невъзможни или неадекватни. Това е енергия, може и да не е облечена в подходящата формулировка, но това е енергия. Много се надявам тя да получи някакво политическо представителство – тези хора, освен да критикуват, да видим някой от тях утре в парламента и някой да внесе някой закон. А много се надявам съвсем скоро и аз да си върна гражданските права и аз да мога да протестирам, защото сега нямам право“, каза вицепремиерът.

Той коментира заявеното желание от протестиращите да останат на улицата докато има оставка. „Както ви казах, в рамките на предложението ни, кабинетът може да подаде оставка в началото на ноември, ако парламентът е достатъчно бърз. В това предложение няма как да се съзре коварна маневра да се отнеме енергията на протестите. Моята прогноза е, че ни чака време на протести повече от една година“, каза Дончев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *