Това са последните данни за изпълнението на консолидираната фискална програма. Това че приходите са „почти“ изпълнени ви дава представа за подценена прогноза, за да остане по-голям излишък за изпълнение.
Но това което шокира е сривът в изпълнението на разходите – само 41 процента изпълнение и от отново подчертавам – при занижените показатели!? Обяснението, че се дължи на повишени пенсии заради решение от юли 2019 не е убедително, защото то би трябвало да бъде отчетено при приемането на бюджета. Изпълнението на приходи също е относително високо благодарение на евросредствата, докато данъчните и неданъчните падат с близо 6 процента, като трябва да се има пред вид че част от постъпления са от инерция от първото тримесечие.
Но най-големият проблем е че правителството не финансира антикризисни мерки в мащаб, който е съпоставим както с другите страни, така и с мащабите на кризата. Мерките са спорадични, изолирани една от друга, и с малък ефект. На пръв поглед това е по-добрия вариант, поне да не харчи средства, но от друга страна – подкрепата на граждани и фирми да преодолеят кризата има смисъл само ако е навременна. Иначе парите отиват за опелото.
Което ни връща на първоначалната прогноза че протестите ще придобиват все по-отчетлив социален и икономически характер.
Илиян Василев, Фейсбук