Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева посочи, че има грешки в предложената от ГЕРБ конституция, но подчерта, че това е само проект, който бързо е трябвало да бъде пуснат, а грешките можело да бъдат поправени. В интервю за Би Ти Ви Захариева посочи, че според нея няма нужда от свикване на Велико Народно събрание (ВНС), а народните представители трябва да са повече от предложените от ГЕРБ 120. Някои от предложенията на коалиционния партньор „Обединени патриоти“ вицепремиерът определи като „спорни“, а други противоречия в проекта – като подлежащи на „сериозен дебат“.

Няма нужда от Велико народно събрание

Според Захариева не е добре да има свикване на ВНС, такова било мнението и на всички юристи, с които била разговаряла. „Чувала съм и изказа от типа на ВНС трябва да се свика само, за да се саморазпусне, само за да се отмени това. Години наред се дебатира необходимостта от свикване на ВНС, но никой не го е направил. Ние го направихме. Това Народно събрание няма нито да приеме, нито да промени текстовете в новата Конституция, това е правомощие на ВНС И хората го искат това. Нека политическите партии, които се заявяват за съществени реформи, да обяснят на хората защо, когато се предлага възможност за наистина съществени реформи, те са против това“, заяви тя..

„Ако се съберат 120 гласа, още в началото на септември месец ще предложим на парламента да обяви процедурни правила по начина, по който ще се обсъжда проектът. Тогава ще се види кои партии ще подкрепят и кои не, защото ГЕРБ няма 160 гласа“, допълни тя. В момента в изборния кодекс няма правила за избор на ВНС. Ако се стигне до това, ще трябва да се промени и изборния кодекс, за да може 200 депутати да се избират пропорционално, 200 мажоритарно. Предложението на ГЕРБ е 200 да се избират мажоритарно.

Външният министър изтъкна, че ако не се съберат достатъчно гласове за свикване на Велико народно събрание, ще се отиде на нормални парламентарни избори.

Много грешки виждам в Конституцията

Вицепремиерът по правосъдната реформа каза, че вижда много грешки в новата конституция, освен описанието на стария герб на България, преписано от конституцията от 1997 г. „Има грешки в новата конституция, видях и много повече от тези, които се забелязаха в публичното пространство, но те ще се изчистят“, коментира тя. По думите й се е бързало проектът да бъде внесен сега, за да се разсеят спекулациите, че ГЕРБ иска да протака.

Според Захариева обаче не е техническа грешка ли е формулировката „Съдебен съвет на прокурорите“, защото „прокуратурата е част от съдебната система“. Тя допусна, че в новата конституция може и да има текстове, които си противоречат помежду си – тези, които са оставени и тези, които са написани заради „недобро изчистване на препратките“.

Остава ли разделението на властите изпълнителна, законодателна и съдебна – по този въпрос могат да се водят дебати, смята Захариева, но е на мнение, че ще се спази разделението на трите власти. Според нея друг от въпросите, по който могат да се водят дебати, е законодателната инициатива на съдебните съвети, заложена в проекта. „Изпълнителна и законодателна власт също са разделени, а Министерският съвет има право на законодателна инициатива“, посочи тя и подчерта, че трябва да има „сериозен дебат“ по проекта за конституция. Тя нарече „пълен абсурд“ предположението, че депутатите могат да не приемат законодателни промени, предложени от прокурори.

„Има намаляване на прекия избор на прокурорите и увеличаване на парламентарната квота. Нещо, което винаги се е искало от обществото, това е контролът. Има ясно разписан контрол на Народното събрание. Къде виждате увеличаване на правата на прокуратурата? Дават се и права на съдиите“, обясни вицепремиерът.

Конституцията е написана за месец от екип на ГЕРБ

„Конституцията се е писала от екип на ГЕРБ. Участие има и правосъдният министър Данаил Кирилов и други юристи. По думите й много анализи на конституцията е имало през годините, в някои от тях е участвал и бившия депутат от „Ред, Законност и Справедливост“ Яне Янев. В крайна сметка през годините е имало много обсъждания и дебати. Проектът е писан през последния месец“, изтъкна Захариева.  Според нея една от основните причини да се даде вчера публичност на проекта е, за да се сложи край на спекулациите, че ГЕРБ печели време.

Депутатите трябва да са повече от 120

Захариева смята, че народните представители не трябва да са 240, но трябва да са повече от 120. „Трябва да престанем с анонимните депутати, трябват по-ярки личности. И аз не знам имената на всички народни представители от ГЕРБ“, коментира тя. 94 са депутатите от ГЕРБ, и „от нашите има анонимни“, знаем кои от тях не са активни и правим анализ, каза тя.

На 2 септември ще стане известно ще има ли оставка

Дали ще има оставка на правителството и свикване на предсрочни парламентарни избори ще стане известно на 2 септември, в първия работен ден на Народното събрание след ваканцията му, обяви Захариева. По думите й ако не се съберат достатъчно депутатски гласове за свикването на Велико народно събрание за обсъждане на предложените от ГЕРБ промени в Конституцията, ще се отиде към предсрочни парламентарни избори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *