Президентът Реджеп Тайип Ердоган съобщи в петък, че Турция е открила своето най-голямо досега находище на природен газ – 320 млрд. кубични метра, в Черно море и се надява добивът му да започне през 2023 г., предадоха световните агенции.
Очакванията на Турция са да се превърне в нетен износител на природен газ, но експертите коментират, че големият въпрос е каква част от откритите запаси могат да бъдат извлечени от дълбините на морето.
Още в сряда Ердоган заяви пред изпълнителни директори на компании в този сектор, че ще съобщи „добра новина“ в петък, която ще възвести „нова ера“ за Турция. Думите му доведоха до скок на акциите на турските енергийни компании и на лирата.
Турският сондажен кораб „Фатих“ работи от края на юли в зона, известна като „Туна-1″ – около 100 морски мили северно от турския бряг в западната част на Черно море, край турския окръг Зонгулдак.
Пред нас се отвори вратата на невиждано богатство“, каза Ердоган. Според него резервите, открити към момента, са част от много по-богат източник. Турският лидер обеща, че в най-кратък срок ще има продължение на тези радостни развития.
„Очакваме, ако е рекъл Бог, подобна радостна вест и от Средиземно море“, добави той.
Президентът съобщи, че корабите „Фатих“ и „Явуз“ са извършили досега общо девет дълбоки сондажа в Средиземно и Черно море.
„Щастливи сме, горди сме“, заяви и финансовият министър Берат Албайрак, който взе думата след Ердоган на голямата пресконференция.
„Месец август е месец на победи“, добави той и окачестви откритието в Черно море като „голяма стъпка по пътя към пълната независимост на страната в икономически план и в частност в енергетиката“.
„Откритието, за което се съобщава днес тук, е на 83 милиона (цялото население на Турция). Да се надяваме, че с настоящото откритие и потенциал ще премахнем темата за дефицита по текущата сметка от дневния ред и ще говорим за излишък по текущата сметка“, заяви още финансовият министър Албайрак, който е зет на Ердоган.
Министърът на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез съобщи, че сондата на „Фатих“, която дълбае на дълбочина от 3500 до 4 хиляди метра, ще бъде спусната на още хиляда метра дълбочина. Той също смята, че По думите му има признаци, че ще бъде достигнат друг източник на газ. Той уточни също, че откритото синьо гориво е с отлично качество.
Председателят на парламента Мустафа Шентоп нарече откритието в Черно море „повратна точка в историята на нашия народ“.
Намирането на газовите резерви предлага глътка въздух на Турция, която е зависима от Иран, Ирак и Русия в енергетиката и преживява икономически трудности, отбелязва Асошиейтед прес. Миналата година енергийният внос, осъществен от страната, е възлизал на 41 милиарда долара.
Анализатори обаче обръщат внимание, че може да минат няколко години и да са нужни инвестиции на стойност милиарди долари, преди Анкара да започне производство на газ.