Причината – некачествен нов водопровод за над 4 млн. лв., без яснота кога ще бъде решен проблема

 

Четвърти ден около 30 000 жители на Свищов и околните села Вардим, Ореш и Царавец са без вода.

Причината е голяма авария в напорния водопровод, направен преди няколко години, но с тръби за поливане. Днес беше обявено, че аварията е отстранена, но след пускането на водата са последвали нови аварии, предаде БНР.

Така водната криза в града продължава и не е ясно кога ще бъде разрешен проблема.

В търсене на изход от ситуацията спешно в Свищов пристигна ръководството новия държавен „ВиК Холдинг“, който се запозна на място с проблема.

Държавното дружество има готовност да инвестира в изграждането на нов довеждаш водопровод, тъй като съществуващият е в тежко състояние, обеща изпълнителният директор на водния холдинг Илиян Илиев.

„Положението е критично. Не може да стоим безучастно, защото градът е пред водна криза и сме длъжни на помогнем на хората“, каза Илиев. По думите му с оглед на ситуацията, работата по новия водопровод може да започне максимално бързо.

В прессъобщението на регионалното министерство не е посочено колко средства ще бъдат отпуснати и кога ще бъде решен проблемът с водната криза в Свищов. В новия държавен мастодонт бяха налети 1 млрд. лв. Община Свищов настоява за спешна държавна помощ от 2.5 млн. лева.

Напорният водопровод на Свищов е изграден некачествено преди 10 години и оттогава почти непрекъснато аварира. Последната повреда отпреди 4 дни е в района на помпената станция в село Вардим.

„Съоръжението е проблемно още с неговото построяване преди 10 години и е обект на прокурорска проверка. Всяка година по водопровода има големи аварии. Проблемът е с некачествените тръби и с изпълнението на водопровода и това води до тези последствия – Свищов става заложник на водна криза“, каза кметът на града Генчо Генчев.

Преди година той обяви, че е образувано досъдебно производство за строежа на магистралния напорен водопровод и се очаква до края на февруари да приключат проверките на Специализираната прокуратура и да има наказани. Към момента няма официална информация от прокуратурата докъде е стигнало разследването.

Строителството на магистралния водопровода започва през 2010 г. Изпълнител на обекта е „ВТ Инженеринг“, а инвестицията в съоръжението е над 4 млн. лева.

Почти веднага след приключване на строителството, новите тръби започват да „гърмят“ една след друга. Така за десетина години авариите по водопровода вече са над 70, коментира кметът Генчев. По думите му „всеки опит да се достави вода по него трае не повече от две седмици“.

През 2016 г. кметът на Свищов и общинското ръководство започват да водят кореспонденция и да си търсят правата от фирмата-изпълнител. В крайна сметка строителите подменят няколко проблемни участъка, а малко след това изтича гаранционният срок от 8 години.

Повиканите експерти установяват, че водопроводът е правен с некачествени материали и без контрол. В земята са вкопани турски тръби за поливане на земеделски земи, които трябва да издържат налягане от 8 атмосфери, но те дават дефект и при 4 атмосфери.

Община Свищов пуска сигнал до Районната прокуратура в Свищов и до Окръжната прокуратура във Велико Търново. През 2017 г. и двете прокуратури излизат със становище, че има безотговорно и безстопанствено отношение по случая с изграждането на водопровода на Свищов. Година по-късно преписките са предадени на Специализираната прокуратура и от тогава мълчание.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *