България успешно емитира външен дълг за 5 млрд. лева, съобщи „Капитал“.
За излизането на международните финансови пазари се заговори усилено още вчера, а днес Министерството на финансите е пласирало две две емисии облигации с общ обем 2.5 млрд. евро, или близо 5 млрд. лв. Книжата са със срок на погасяване 10 и 30 години.
Първоначално от МФ бяха обявили, че предлагат облигации за около 2 млрд. евро, но търсенето силно е надвишило тази сума (заявките са били за над 7 млрд. евро) и така в крайна сметка са били продадени продадени по 1.25 млрд. евро от всяка емисия. Това са съобщили участници в записването на българските облигации пред „Капитал“.
Очаква се Министерството на финансите да даде подробности в официално съобщение.
Това е първото излизане на България на международните пазари след 2016 г. Страната изглежда в добро финансово здраве и поемането на дълг е по-скоро „за всеки случай“, а не защото е крайно необходимо. Фискалният резерв е към 10 млрд. лева и въпреки че пандемията удари икономиката и приходите в хазната, до края на юли бюджетът бе на плюс (според прогнозата на МФ едва през август разходите ще превишат приходите – очакваният дефицит е около 190 млн. лева). Но краят на коронакризата не се вижда и затова е добре държавата да има резерви. Много европейски страни побързаха още през пролетта да вземат заеми, за да си осигурят буфери заради проблемите с Ковид-19.