Лидерът на левицата събра на първа сбирка червения „кабинет в сянка“

„Нека чуем мнението на хората. Моля ви, без популизъм. Ще се ангажираме само с политики, които са изпълними. Всяко управление след Борисов ще е много трудно. Цели системи и сектори ще изискват възстановяване. Тоест, всяко обещание сега, трябва да е изпълнимо при едно евентуално управление. Приоритетни за левицата теми трябва да са: здравеопазването, икономиката, доходите и образованието“. Това е заявила лидерът на БСП Корнелия Нинова днес по време на първата среща между Изпълнителното бюро и председателите на новите партийни съвети – или т. нар. „кабинет в сянка„. Съветите бяха създадени в неделя на пленум, а основната им цел е да дадат стегнат червените редици и да предложат алтернатива на управлението на ГЕРБ и Бойко Борисов.

На днешните разговори пък е било взето решение „всеки съвет да направи детайлен анализ на работата на съответното министерство в кабинета Борисов, в какво състояние е институцията по отношение изпълнение на политиките и от финансова гледна точка. Съветите трябва не само да идентифицират проблемите и откритите въпроси, но и да предложат начини за тяхното решаване“, посочиха от пресцентъра на „Позитано“ 20. Червените „министри в сянка“ ще трябва да изготвят теми за питания, които депутатите от ПГ на „БСП за България“ да внесат като въпроси към съответните министри от кабинета „Борисов 3“. 

Нинова, която пък работи усилено за следващ премиер, е дала и други задачи – организиране на срещи и разговори с представителите на браншови организации, привличане на експерти по управленски теми, изготвяне на предизборна платформа, чиято основа е управленската програма на соцпартията- „Визия за България“.

КОЙ КОЙ Е В ЧЕРВЕНОТО ПРАВИТЕЛСТВО?

Лидерът на БСП Корнелия Нинова, която спечели нов мандат начело на партията през септември чрез първите преки избори в партийната история и разчисти пленума от най-яростните си опоненти, сега вече се пое курс към спечелването на следващите парламентарни избори. В неделя след заседанието на широкото партийно ръководство тя оглави и т. нар. „кабинет в сянка“. Партийните съвети трябва да работят по политики, свързани с отделните сектори в развитието на страната.

Министерствата са 17 и дублират действащия кабинет на Борисов. Самата Нинова застава начело на Съвет по управление, в който влизат всички председатели на съвети – тоест „министрите в сянка“.

Депутатът-юрист Крум Зарков поема Съвета по правосъдие. В настоящия парламент той е един от основните вносители на законодателни предложения, свързани със съдебната реформа. Зарков е завършил право в Сорбоната с отличие.

Зам.шефът в БСП Атанас Зафиров поема проблемите в отбраната. Той бе и два мандата депутат. Завършил е български език и история и финанси, специализирал е политология и политически мениджмът в НБУ и в Московската школа за политически изследвания. Завършил е и Военната академия „Г. С. Раковски“, откъдето идват и интересите му.

Не особено известния в публичното пространство Орлин Ваташки застава начело на Съвета по финанси. Той е завършил финанси на предприятието в Икономическия институт към БАН и е специализирал банково дело към УНСС. Беше общински съветник от левицата в София, както и зам.шеф на комисията по финанси и бюджет.

Адвокатът от Шумен Веселин Пенчев става „министър в сянка“ по вътрешни работи. Той е два мандата общински съветник в града, като в местния парламент работи в комисиите по право и обществен ред и по бюджет.

Червеният „външен министър“ е Евгени Кирилов – дългогодишен депутат в българския парламент, както и има два мандата в Европарламента.

Младият депутат Димитър Данчев ще отговаря за бизнеса и ще дава идеи в тази насока. Застава начело на съвета по икономика. Той е завършил Икономическия университет във Виена, магистър е по бизнес администрация, а преди това – и бакалавър МИО от УНСС.

Георги Свиленски, който оглави червения предизборен щаб, а и е зам.шеф на ПГ, е с ресор транспорт. Той е зам.-шеф на ресорната комисия в парламента, трети мандат е депутат.

Бившият социален министър Емилия Масларова и депутатът Георги Гьоков ще отговарят за социалната политика. В момента Масларова, която има и няколко мандата зад гърба си като депутат, преподава социални политики в Тракийския университет в Стара Загора. Гьоков пък е депутат втори мандат, инженер по образование, бил е общински съветник в Стара Загора.

„Енергийното острие“ Таско Ерменков, е трети мандат депутат, а в настоящото НС е и зам.-шеф на комисията по енергетика и на подкомисията за наблюдение на дейността на КЕВР. Завършил е МИО в Московския институт за международни отношения, доктор в областта на техническите науки.

„Регионалният министър“ е кметът на Самоков Владимир Георгиев, който е трети мандат на поста. По професия е юрист.

Лидерът на плевенските социалисти Свилен Атанасов е начело на Съвета по земеделие, храни и гори. Той е агроинженер по професия – завършил е Аграрния университет в Пловдив. И има магистърска степен по селски райони и селски туризъм от британски университет. Шеф е на лявата група в общинския съвет в Плевен.

„Екоминистър“ е депутатът Атанас Костадинов, който бе и зам.министър в МОСВ по време на тройната коалиция. Костадинов е с две магистратури – социология и философия, както и специализация в Харвардския университет.

Шефът на общинския съвет в Златоград Емил Хумчев, който е едно от новите лица в БСП, ще отговаря за туризма. Завършил е колеж по туризъм в Благоевград, а преди това и СПТУ по туризъм в Смолян. Преди да влезе в политиката, имал частен бизнес. Бил е зам.областен управител при кабинета „Орешарски“.

Милко Багдасаров „поема“ образованието в червения кабинет. Като депутат в 42-ото НС той бе зам.-шеф на ресорната комисия. Багдасаров е с няколко висши образования – математика, информатика, бизнес и държавна администрация и счетоводство. Той е най-дългогодишният областен лидер на БСП-Кърджали.

Георги Йорданов, който е зам.-шеф на комисията по здравеопазване в парламента оглавява ресорния съвет. Той е стоматолог по професия. Напоследък името му бе замесено в скандал дали дипломата на дъщеря му е автентична или не.

Издателката Светлана Шаренкова ще се занимава с медийната политика.  Тя е завършила социална психология в Московския държавен университет и е работила в Института по социология към БАН. Доктор по политология. Председател на форум “България – Русия” и зам.-шеф на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, член на ръководството на Всемирната асоциация на руската преса и на форум “България – Китай”.

Дългогодишният спортен журналист и бивше пресаташе на ЦСКА Иван Ченчев е начело на Съвета по младежта и спорта. Той има опит и в двете сфери, тъй като, преди да влезе в политиката, е работил като треньор по футбол в Торонто, Канада. Депутат втори мандат и шеф на ресорната комисия в парламента.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *