Съединените щати избират 46-ия си президент между настоящия – републиканецът Доналд Тръмп и съперника му от Демократическата партия Джо Байдън.
Американският президент, който се бори за втори мандат, и съперникът му за Белия дом печелят очаквано щатите, традиционно подкрепящи техните партии.
По предварителни данни Байдън печели в Калифорния, Орегон и Вашингтон, които са бастиони на демократите. Активът му до момента е 238 електори (при необходими поне 270) с победа в Хаваи, а на президента Тръмп – 213 електори, след като спечели Айдахо, Айова, Охайо, Флорида, Тексас.
По данни от 10 часа (българско време) Байдън печели и щата Мейн.
Американците гласуваха и за местни политики, както и за законодатели.
В момента демократите държат Камарата на представителите и се очаква те да я запазят.
Републиканците контролират Сената с минимално мнозинство от 3 гласа, което може да бъде изгубено, според някои прогнози. 35 сенатори се съревновават за преизбиране, като на някои места републиканците са уязвими.
Рано сутринта Тръмп прогнозира в Туитър, че ще спечели втори 4-годишен мандат и обвини демократите в опит „да откраднат“ изборите от него, но без да предоставя доказателства за твърденията си.
„Няма да им позволим да направят това“, закани се той и допълни, че очаква „голяма победа“ за себе си.
Малко преди това съперникът му Байдън обяви, че е оптимист за перспективите си да спечели вота.
По-късно в Белия дом Тръмп обяви, че „печели навсякъде“, като благодари на семейството си и на милионите си поддръжници.
„Не печелим, а спечелихме с много“, заяви той.
„Това е голяма измама за нашата нация. Ние искаме законът да бъде използван по подобаващ начин. Така че ще се обърнем към Върховния съд“, изтъкна държавния глава.
Оптимизмът на Тръмп и обявяването на победа идват преди да е приключило преброяването на милиони гласове.
Тръмп вероятно е спечелил Флорида, което прави пътя на Байдън към Белия дом труден, но не и невъзможен.
Резултатите от ключовите щати, необходими за победа – Пенсилвания, Уисконсин, Мичиган, обаче не са ясни.
Наличието на над 100 млн. гласували предварително и недоверието в предварителното гласуване по пощата от лагера на Тръмп карат избирателните секции да са изрядни и това създава условия за по-дълго чакане.
Мнозинството американци заявяват, че ще приемат резултата от вота, дори да не печели техният фаворит, но чакането може да изостри нервите до краен предел.