Трансформират хотели, за да не отварят полеви болници
Паникьосана, властта започна да раздава нови милиони, за преодоляване на коронакризата. Във вторник вечерта премиерът обяви, че „дава“ 237 млн. лв. за добавки към възнагражденията на медицинските служители и от 1 януари лекарите ще получават допълнителни 600 лв. към заплатите си, сестрите – 360 лв., санитарите – 120 лв. Мярката е за около 50 хил. медицински служители.
„Ще има и нова реорганизация в големите болници, като във всяко голямо лечебно заведение ще бъдат разкрити по 200 легла“, написа във фейсбук Бойко Борисов. Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов поясни, че във всички областни болници ще бъдат разкрити по около 200 КОВИД легла, за София тези болници са УМБАЛ „Св. Анна“, УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Софиямед“, УМБАЛСМ „Пирогов“, „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“, ВМА, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Ще бъдат увеличени и реанимационните легла. В новоразкритите структури ще работят същите екипи, които са работили до момента, като ще преминат обучение за поведение в отделение за КОВИД, стана ясно от думите на министъра.
В сряда бяха предадени още 20 линейки на Спешната помощ в София, Пловдив и Варна, като 17 от тях са за столицата. С новите коли ще бъде подсилена основно дневната смяна, стана ясно от думите на директора на ЦСМП в София д-р Георги Гелев, тъй като денем повикванията били двойно повече. В новите линейки ще има шофьор и парамедик (необходими са по 34 души от двете професии), които ще отиват на адреси за хора с леки и средно тежки оплаквания от КОВИД-19. До сряда на обяд бяха получени около 15 молби за назначение от парамедици, уточни д-р Гелев. По думите му в спешните приемни отделения на болниците ще бъдат инсталирани радиостанции за връзка с линейките, за да се знае къде може да бъдат настанени пациентите с КОВИД.
Болници в страната продължават да търсят доброволци. Една от тях е в Крумовград. Общинската болница в Каварна не разполага с нито един лекар за работа в сектора за коронавирус, тъй като всички са в пенсионна възраст. Скокът на случаите във Видинска област създава проблем в МБАЛ „Света Петка“, където има организация за поемане на пациенти с КОВИД, но и там проблемът са кадрите.
След правителственото заседание бе обявено поредната иновативна идея на властта: в хотели да бъдат настанявани хора (не е ясно карантинирани или за лечение) при изчерпване на капацитета на лечебните заведения. Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова информира, че е в ход излъчването на такива хотели. По думите на Николова по този начин ще бъде избегнато създаването на полеви болници.
В сряда за пръв път от началото на пандемията в реанимация бяха 210 болни от КОВИД-19. Рекорден бе и броят на починалите за денонощие – 63. Заразените за 24 часа пък надхвърлиха 4000.
От информация на БЛС стана ясно, че медицинските университети в страната се отзовавали на призива на съюза да бъдат елиминирани административните пречки и студентите да доброволстват в лечебните заведения в страната по време на КОВИД епидемията.