И тази сутрин голяма част от София диша отрови, показва системата на Столичната община. Пети ден столицата изнемогва под опасен смог, а кметът Йорданка Фандъкова вече дори не симулира дейност с дежурните призиви към хората да ползват екологично отопление и да слязат от колите – от нея в последните пет дни не се е чула и дума по въпроса.
За изминалото денонощие и четирите градски станции на общината показват превишение на среднодневните норми. Превишението е минимално в „Дружба“ и „Младост“, но надхвърля над 4 пъти допустимата концентрация на фини прахови частици в „Надежда“. Два пъти над нормите е концентрацията на ФПЧ10 и в „Хиподрума“, а в „Павлово“ доближава двукратно превишение. Петата станция е на Копитото и това, че от нея никога не се регистрират превишения на нормите, не топли много софиянци.
Тази сутрин ситуацията остава тежка. В 09:00 часа в „Младост“ и „Надежда“ замърсяването надхвърля допустимата концентрация над 3 пъти, в „Хиподрума“ наближава 2 пъти. В „Павлово“ превишението е минимално. Часовите стойности не се възприемат за показателни, тъй като допустимата концентрация е средноденонощна, но тези показания биха могли да помогнат на хората да планират деня си така, че да сведат до минимум излагането на мръсен въздух.
София е в сезона на температурните инверсии, но бездействието на общината допълнително влошава този непреодолим проблем. Тя е една от малкото европейски столици без реални мерки за намаляване на замърсяването на въздуха. Програмата на общината е направена само за пред ЕК, която веднъж вече ни осъди за мръсния въздух, а преди няколко дни ни предупреди с нова наказателна процедура, тъй като с още пет държави не сме намалили замърсяването. Така показанията на станциите никога не отговарят на условията за въвеждане на зелен билет например. Всяка зима общината хвърля прах в очите на гражданите с разисквания за нови облекчения на програмата, но с това поредният мръсен сезон се изнизва и обещанията се забравят.
На сайта на общината вече може да се следи и дълго чаканата система от 22 сензора за следене на въздуха, но в районите с най-тежко замърсяване в момента някои сензори показват, че са извън строя заради високите стойности, които регистрират. Прогнозата за днес е най-после да настъпи разведряване.
В последните месеци се появиха изследвания, че замърсяването на въздуха с фини прахови частици допринася за тежко протичане на COVID-19. Замърсен въздух дишат и двата региона, които бяха сред първите тежко засегнати от пандемията – Ухан в Китай и Ломбардия в Италия.