Това коментира президентът в периода 2012 – 2017 година Росен Плевнелиев в ефира на БНР.
Като недостатък той посочи все още липсващата у нас електронна здравна карта. „Вторият признак, че здравната система е дълбоко нереформирана – имаме достатъчно лекари, болници и пари, има сериозно модернизиране на системата. Необходима е организационна реформа“.
„През лятото имаше голямо отпускане. Сега сме във втори етап на пандемията. Влязохме неподготвени. Най-жалкото е, че има хора, които не могат да получат болнична помощ. Наяве излизат всички проблеми. Например, как функционира Спешна помощ, защото лекарите не знаят какво му е правено преди това на даден човек. Спешната помощ в Румъния работи на европейско ниво. Имаше страшно много хора, които не получаваха нужната помощ. Има предостатъчно болници, лекари, дават се много пари. Организационно е нужна дълбока реформа“. Това заяви Росен Плевнелиев пред БНР.
„Много може да спорим за мерките, които се взимат за спасяване на бизнеса. Когато е трудно и тежко, държавата е на ход. Около 40% от българите нямат резерви и живеят от месец за месец. Държавата трябва да развърже кесията, няма друг начин. Мярката 60/40 не беше достатъчна. Европейската комисия ни дава право. Колкото повече милиарди имаме, толкова по-добре. Предполагам, че през декември правителството ще развърже още кесията. Правителството има отговорна политика по отношение на лихвите. Преди това бяха по 7-8%. Втората вълна е по-тежка от първата и бизнесът влиза без „сланинка“. Затова трябва да има разговор с банките от страна на държавата“, категоричен е Росен Плевнелиев.