Зам.-председателят на партия НФСБ и съпредседател на парламентарната група на „Обединени патриоти“ Валентин Касабов е почина в 22,30 ч. снощи в реанимацията на УМБАЛ „Св. Екатерина“ в София. В последните два дни бе направен отчаян опит той да бъде изведен от критичното състояние, в което бе след тежко боледуване от COVID-19, продължило повече от месец. Това съобщиха от семейството на народния представител. Той е първият законотворец у нас, който не успя да се пребори със заразата и бе покосен от нея. Kасабов бе едва на 62 г.
До кончината се е стигнало заради тежки усложнения по време на лечението му, предприето в бургаската УМБАЛ „Дева Мария“, където е бил поверен на реанимационния екип, ръководен от един от най-опитните ни специалисти в областта – републиканския консултант д-р Николай Игнатов.
аболяването е започнало внезапно на 17 ноември с характерните за появата на коронавируса симптоми – болки в гърлото, главоболие и отпадналост. Четири дни преди това Касабов е направил пълна кръвна картина, за да установи какво е здравословното му състояние предвид работата и срещите му с много хора. Резултатите са били в норма, нещо повече – имало е образувани току-що антитела срещу коронавирус, което е дало основание да смята, че е преболедувал на крака. До 23 ноември Касабов се лекувал у дома с предписани от джипито му медикаменти. Едновременно с това той работеше и онлайн, участвайки в гласуването на части от държавния бюджет в този период.
Поради влошаване на състоянието му народният представител е приет в бургаската УМБАЛ „Дева Мария“. Причина за настаняването му е снимка на белия дроб, показваща прогресивно развиваща се бронхопневмония. На 30 ноември в организма започва т. нар цитокинова буря, позната вече на медицината като повратна точка към бързо влошаване на състоянието.
Инфекцията обхваща все по-големи части от белия дроб и се налага дишането му да бъде подпомогнато от кислородна маска с високо налягане, тъй като сатурацията (насищане на кръвта с кислород) рязко спада. Миналия петък – 11 декември, реанимационният екип предприема действия по интубиране поради невъзможност пациентът повече да диша самостоятелно. Във вторник вечерта той е докаран с реанимационна линейка в УМБАЛ „Св. Екатерина“ в столицата, където разполагат с апаратура, поддържаща жизнените функции, заобикаляща поразения напълно бял дроб. Няколко часа по-късно настъпва сепсис, тъй като възпалението преминава в кръвта.
Семейството организира кампания по кръводаряване в сряда, на която откликнаха стотици добри хора.
През цялото време, докато реаниматори и медицински сестри опитваха в бургаската болница да го излекуват по познатите за световната практика дотук методики, не са използвани дефицитни медикаменти като рековансцелентна плазма. Народният представител Валентин Касабов не се е възползвал от привилегии, характерни за властимащите. За него са полагани професионални грижи в УМБАЛ „Дева Мария“, каквито се полагат за всички пациенти в болницата, казват от семейството му.
Единственото изключение е, че д-р Игнатов е консултирал стратегията за лечение с проф. Николай Петров – светило в медицината, считан за най-опитния към настоящия момент в борбата с Covid-19 в реанимационни условия.
Валентин Касабов не е имал придружаващи заболявания и в трите дни преди да се появят първите симптоми на болестта – на 14, 15 и 16 ноември, е спортувал активно.
Кой беше Валентин Касабов?
Той е роден на 6 февруари 1958 г. в Бургас, в семейството на д-р Кирил Касабов и д-р Лиляна Николова. Завършва специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново.
Започва работа като журналист през 1987 г. за местни и национални вестници.
В зората на демокрацията той е сред основателите на първото опозиционно движение в Бургас „Клуб 19 ноември“, което се превръща в ядро на бъдещия Съюз на демократичните сили в морския град през 1989 г. Един от основателите на СДС-Бургас. Член на Координационния съвет и говорител на Съюза.
Основава първия опозиционен вестник „Бряг“ в Бургас през януари 1990 г. и го ръководи като главен редактор.
Следва журналистическата му кариера като зам.-главен редактор на най-големия всекидневник в региона „Черно море юг“ за периода 1993 – 1997 г.
След това започва работа като телевизионен водещ – автор на собственото публицистично предаване „Паралакс“, което става символ на свободната и критична журналистика в региона.
През 1999 г. става основател на първата структура на Движение „Гергьовден“ в Бургас. Избран е за общински съветник (1999 – 2003 г.)