Според БСП законопроектът създава само хаос и не решава проблемите
Мнозинството в парламента прие на първо четене законодателните промени, които дават възможност на поставените под карантина да гласуват на предстоящите парламентарни избори. Законопроектът предвижда два варианта те да гласуват – с подвижна избирателна кутия или в специални отделни избирателни секции.
Текстовете бяха внесени миналата седмица от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ като промени не в Изборния кодекс, а в закона за извънредното положение, въпреки че се отнасят за изборен процес. В пленарната зала „за“ законопроекта бяха 128 депутати, 45 гласуваха „против“, а 9 се въздържаха.
Основна причина за спорове между управляващи и опозиция бе предложението в законопроекта ЦИК да изготвя правила, които да гарантират живота и здравето на избирателите и членовете на секционните комисии при вот по време на пандемия. Поправките предвиждат това да става до средата на февруари, или 50 дни преди изборния ден, след като проведе консултации с Националния оперативен щаб, Националния ваксинационен щаб и с Обществения съвет към ЦИК. Така излиза, че ЦИК ще носи отговорността.
ЦИК, правилата и несвойствените функции
Управляващите не виждат проблем, а опозицията смята, че комисията се натоварва с несвойствени функции, защото изготвянето такива правила е от компетенциите на здравните власти.
„Така написан законът, той създава повече хаос, отколкото да решава проблеми. С промените се дават несвойствени задължения на ЦИК. ЦИК не е медицински и здравен орган. ЦИК не може да издава медицински протокол. Здравните власти трябва да издадат протокол, а ЦИК да го приложи в своите методически указания“, каза депутатът от БСП Филип Попов по време на дебатите.
„Ясно е, че медицинският протокол ще бъде даден от компетентните здравни органи. Но ЦИК се занимава с организацията на изборния процес, няма как тя да бъде изключена от това да определи рамката“, каза Красимир Ципов от ГЕРБ.
От самата ЦИК обаче явно не са убедени в тезата на Ципов. Попитан дали управляващите са се опитали да прехвалят на ЦИК цялата отговорност, включително и здравната членът на ЦИК Димитър Димитров отговори пред бТВ:
„Да, опитаха се и това беше един от спорните моменти. Ние направихме едно становище, изпратихме го в комисията и предполагаме, че ще бъде отчетено. Поне такива са заявките. Протоколът трябва да бъде изработен от компетентните власти и правилата, които те препоръчват, ще бъдат изпълнени от ЦИК в максималния обем“.
Въпросното становище пристигна в комисията, докато тя разглеждаше поправките. В него се казва, че компетентен да приеме правила за гарантиране живота и здравето на избирателите е министърът на здравеопазването, а не ЦИК.
Подкрепа, но и промени между двете четения
От ДПС подкрепиха законопроекта на управляващите, но обявиха, че ще предложат прецизиране на текстовете между двете четения. „Не може да не се съобразим и с опасенията, изразени и от колегите от БСП, и становището в Централната избирателна комисия. Затова заявихме, че ще внесем наши предложения. Искам да поздравя вносителите, които вече няколко пъти заявиха, че ще бъдат прецизирани и съобразени определени текстове“, каза Хамид Хамид.
Според него мястото на тези изменения е именно в закона за извънредното положение, а не в Изборния кодекс. От внасянето на текстовете има и критики в обратната посока – че те не са в изборния закон.