„Затварят един, за да сплашат милиони“, заяви руският опозиционер
Московски съд анулира във вторник условната присъда на руския опозиционер Алексей Навални по делото за измама спрямо фирмата „Ив Роше“ и я замени с ефективна – три години и половина лишаване от свобода при общ режим.
Реално руският опозиционер ще трябва да прекара около две години и половина в трудово-изправителна колония, тъй като Навални е прекарал една година под домашен арест – време, което се приспада от присъдата.
Защитата на Навални обяви, че ще обжалва решението на съда, за което разполага с 10-дневен срок.
От обкръжението на Навални призоваха привържениците си незабавно да протестират в центъра на Москва срещу решението на съда.
Международната реакция
Часове след присъдата заваляха реакции от демократичната общност. Комисарят по човешките права към Съвета на Европа Дуня Миятович заяви, че съдебното решение е в противоречие с международните задължения на Русия в областта на човешките права. САЩ, Европейският съюз, Германия и Франция призоваха за незабавното освобождаване на Навални.
„Повтаряме призива си към руското правителство да освободи незабавно и безусловно г-н Навални, както и стотиците други руски граждани, арестувани през последните седмици, за това че просто са си упражнили правата, в това число свободата на изразяване и на мирно събиране“, каза в комюнике държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.
Българският външен министър Екатерина Захариева определи съдебното решение като „напълно неприемливо“.
Последва отговор от руското МВнР. „Западните страни публикуват изявления с искане да бъде освободен блогърът Алексей Навални сякаш писани под индиго и това показва тяхното откъсване от действителността“, коментира говорителят Мария Захарова.
Навални към съпругата си: Не тъгувай
Четирийсет и четиригодишният критик на Кремъл, поставен под стража в Русия при завръщане си от Германия през януари, присъства в съда. Той посрещна изчитането на присъдата спокойно, докато съпругата му Юлия се разплака, предава РИА Новости.
„Не тъгувай. Всичко ще е наред“, каза Навални на съпругата си Юлия преди да го отведат обратно в „Матроска тишина“.
Според ФСИН критикът на Кремъл системно е нарушавал наложената му мярка за неотклонение – подписка, включително след изписването му от германската клиника, където опозиционерът се лекуваше след отравяне през август в Сибир.
По време на заседанието във вторник това искане предизвика напрегната размяна на реплики с адвокатите на Навални. По повод твърдението на ФСИН, че Навални не се е явявал да се подписва, както изисква наложената му мярка, защитата на опозиционера каза, че причина за това, е че Навални е бил на лечение в Германия, където се е възстановявал от отравяне.
Самият Навални заяви пред съда, че е изпратил на ФСИН адреса си в Германия. „Какво друго можех да направя? Трябваше да ви изпратя видео от физиотерапията ми ли?“, запита той от остъкленото пространство, отделено за подсъдимите.
През декември 2014 г. московски съд осъди Алексей Навални за измами спрямо фирмите „Ив Роше“ и „Многопрофилна процесингова компания“ на три години и половина условно с изпитателен срок от 5 години, който впоследствие бе продължен с една година поради закононарушения от страна на осъдения.
Речта на Навални
Пред съда Навални напомни, че по делото „Ив Роше” има решение и на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
„Опитват се да ме оставят в затвора по дело, по което аз вече съм признат за невиновен. ЕСПЧ представлява част от съдебната система на Русия, доколкото страната е част от Съвета на Европа. Той излезе с решение, в което черно на бяло написа, че в делото „Ив Роше” даже няма състав на престъпление. То е напълно изфабрикувано. Нещо повече – Русия половинчато, но все пак призна това решение, като ми изплати обезщетение. Въпреки това моят брат вече излежа по това дело 3 и половина години в колония, а аз – една година под домашен арест. Присъдата бе произнесена през 2014 година. Оттогава минаха толкова години, ЕСПЧ вече ме призна за невиновен, и въпреки всичко с упорството на маниак се опитват да ме вкарат в затвора“, каза Навални.
По думите му главното в настоящия процес не е как ще завърши той за самия него. „Да ме вкарат в затвора по това или по друго дело не е трудно. Главното е да наплашат хората. Затварят един, за да сплашат милиони”, заяви Навални. Той определи искането за задържането му като противоречащо на закона и поиска да бъде освободен по най-бързия начин.
През последните два уикенда в цяла Русия се състояха многолюдни демонстрации в подкрепа на Навални – най-голямата протестна вълна в страната за последните години. И двата пъти бяха арестувани хиляди участници в тези акции.
Припомняйки за тези арести, Навални изрази надежда хората все повече да осъзнават, че „не е възможно да пратиш хиляди или стотици хиляди хора в затвора“. „Когато те го осъзнаят, а този момент ще дойде, няма да можете да хвърлите в затвора цялата страна“, заяви той.
Навални отново обвини президента Путин, че е наредил отравянето му с нервнопаралитично вещество миналото лято. Владимир Путин „ще влезе в историята като Отровителя на долните гащи“, каза той, намеквайки за начина, използван за отравянето му. Според него отровата е била сложена в бельото му в хотела в град Томск, където беше отседнал при пътуване в Сибир.
Дипломатическо присъствие
В съда присъстваха около 20 представители на посолства, включително от мисиите на САЩ, България, Полша, Латвия, Австрия и Швейцария.
Присъствието на чуждестранни дипломати на съдебния процес срещу руския опозиционер Алексей Навални е саморазобличаване на Запада в опитите му за сдържане на Русия и натиск върху съдията, написа във Фейсбук говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
Тя напомни, че „дипломатите по традиция подкрепят в съдилищата граждани на страните си“. „Това обаче вече не е просто намеса във вътрешните работи на една суверенна държава. Това е саморазобличаване на неблаговидната и противозаконна роля на колективния Запад в опитите му за възпиране на Русия. Или е опит за психологически натиск върху съдията?“, написа Захарова.
Арести и мерки за сигурност
Край сградата на съда бяха разположени значителни сили от специалните полицейски части ОМОН, федералната служба Росгвардия и Втори оперативен полк, предназначен за борба с масови безредици.
На подстъпите към съда бяха поставени метални заграждения. До най-близката метростанция дежуряха подсилени полицейски екипи. Пътните артерии край сградата бяха препречени с техника за почистване на улици. Засилени бяха и мерките за сигурност в центъра на Москва.
Още преди началото на съдебното заседание полицията започна да задържа хора, събрали се в близост до сградата на Московския градски съд, за да подкрепят Навални. Скоро след това броят на арестуваните надхвърли 200.