Георгиев поиска вчера информация от кметицата за изпълнението на програмата. Срещу нея дори постъпила жалба на гражданин, заради която той задал въпросите. Твърди се, че Станиславова платила на себе си и свои служители ⅓ от парите за възрастни хора с COVID-19.
Кметицата обаче посочи, че като общински съветник Георгиев няма право да получи данните.
Шефът на бюджетната комисия видя в това опит да се скрие информация. Станиславова на свой ред описа случващото се като “партенка”. В ефира на Българската национална телевизия днес кметицата посочи, че се прави опит да се предизвика скандал чрез манипулация.
По думите й председателят на финансовата комисия е предоставил документи с невярно съдържание. Разходваните средства пък се контролират от наблюдаващия орган.
„Аз съм ръководител на европейски проект, ако г-н Георгиев разбираше от тази материя, щеше да знае, че ръководителите на проектите имат заложени бюджети за управление, моят управленски екип е от 5 човека“, заяви Станиславова.
Възнаграждението на тези 5 човека, сред които е и Станиславова, по думите й е малко над 41 000 лв. Тя заяви, че парите са дадени на служители, които са част от администрацията дълги години, преди тя да встъпи в длъжност.
Станиславова изчисли, че общата стойност на патронажната грижа за цяла София е 5,2 млн., с които се осигурявали грижи за над 3270 жители на столицата. От тези пари най-голям дял получили район „Младост“ и „Люлин“, а „Красно село“ е на трето място.
„Този проект се мониторингова ежедневно и има верифициране на разходи от контролиращия орган. Оставаме на разположение да ви поканим в районната администрация и да ви запознаем с всички относими документи. По тази програма район „Красно село“ има заложени 230 потребители, а към този момент сме обслужили 510 лица. Намираме, че сме изпълнили проекта повече от задоволително“, заяви Станиславова.
Станиславова отговори, че бюджетът на района по проекта е 366 000 лв., от които 261 000 лв. са за сътрудници за изпълнение на задълженията по него. Отделно били предвидени и още 105 000 лв. за ръководен екип, публичност, закупуване на карти за градския транспорт и др.
„Опитвате се да манипулирате и да изпълните политическа задача. Не сме си раздавали нито бонуси, нито допълнително стимулиране. Проектът е определил правила, в рамките на които за ръководния екип са определени суми“, категоричен бе кметът на „Красно село“.
„Сама на себе си и на други членове на районната администрация вие отпускали ли сте си пари по този проект?“, попита отново Георгиев. Станиславова отговори, че нейното възнаграждение по този проект се формирало на база на 4 часа допълнителен труд по Кодекса на труда и основната й заплата. „Не съм си правила сметка да изчислявам точно, брутната ми заплата е 2400 лв.“, съобщи тя. Станиславова допълни, че въпросната програма за патронаж се изпълнява и от районни кметове на ГЕРБ, към които обаче няма същите въпроси, пишат от в. “Сега”.
„Ако са спазени всички правила, значи няма проблем. Въпросът е да не се крие тази информация“, обобщи общинският съветник от ГЕРБ.