САЩ и ЕК дават ясен сигнал за ситуацията у нас, но ние сме като чуждо тяло в тази цивилизация
САЩ и ЕК дават ясни и силни сигнали, че ситуацията у нас не е добра, но българските институции ги интерпретират както си искат, защото са като „чуждо тяло“ в цивилизацията, към която се надявахме, че сме се присъединили. Това коментира бившият премиер Иван Кастов в събота в предаването “Седмицата“ по Дарик радио.
По повод реакцията на българските власти на изявлението на двамата американски сенатори, които критикуваха корупцията в България, Костов каза, че у нас се правят различни интерпретации, защото не се познават кодовете.
“Обстоятелството, че председателят на външната комисия на Сената на САЩ, демократ, застава зад определено изявление и до него стои най-старшият сенатор – републиканец, говори само едно: Това е много ясен и силен знак към българските политически среди и българските управници. Не е най-силният знак и няма нужда да е по-силен“, заяви Костов.
“Това да се интерпретира, че по този начин не се ангажира целият сенат, ами то ще стане много натегната атмосферата, ако целият Сенат или дори само външнополитическата комисия на Сената застане зад това твърдение. Двамата обаче подсказват, че ако го отнесат във Външната комисия, това ще стане резолюция на комисията веднага. Защото председателят демократ и старшият сенатор републиканец стоят зад този текст“, обясни Костов.
По думите му, обаче, позицията на двамата сенатори няма роля в оформянето на мислите на днешните гласоподаватели.
“Но мен дълбокият провинциализъм и отчужденост на българските институции от цивилизацията, към която ние се надявахме, че сме се присъединили, ме потриса. Например ВСС, който опонира на Кьовеши за това, че тя не приема 7 от неговите 10 кандидатури. Какви са тези хора и какво си представят те и какво разбират от света, който ги заобикаля? Или действат емоционално, уплашено? И този знак може да се интерпретира по всякакъв начин, като не се познават идеите на онази цивилизация. Ние сме като чуждо тяло в нея, това е истината“, каза Костов.
Той изрази недоумение защо гражданското общество у нас търпи това. “Защо тази гражданска общност, една част от нея, отиде и избира коалицията с Доган, избира джипката, защо? Не разбирам защо тези хора правят това. Аз разбирам, че има олигарси, че те дават храна на много хора, че има администрация и тя е подкупена. Разбирам, че ни се вдигат заплатите предизборно, разбирам, че има пенсионери, на които се дават по 50 лв. Всичко това го разбирам, но не разбирам гражданите защо го правят. Аз под граждани разбирам истински граждани, а не посткомунисти, не такива бръшлянови хора“, заяви Костов.
По думите му политици, които демонстрират привързаност към вярата, отпускайки средства за манастири или практикувайки максимата „ако имаш две дрехи, дай едната на ближния“, го правят по-скоро за PR, а не защото вярват в тези ценности.
„Това не е вяра. Това не е това, за което говорим. По-скоро в това виждам PR – стремеж да се покажеш в добра светлина, да бъдеш харесван от обществото“, заяви още Костов.
По отношение на антикризисната икономическа политика на България, Иван Костов заяви, че ефектите от нея не са никак добри.
„Ние се справяме по-лошо от средното, това е очевидно. Това личи от данните и фактите. Това е икономическа политика, която не си дава сметка, че загубата на живот е най-голямата загуба на национално богатство. Тя с лекота жертва човешки животи. Планът на сегашните български упавляващи за възстановяване и устойчивост на България е под всякаква критика“, категоричен е бившият премиер.
„Аз вярвам в България – в това отношение никога не съм поставял под съмнение вярата в отечеството на Левски, Ботев, възрожденците. Това за мен е вън от всякакво съмнение, не мога да поставям тази вяра под въпрос“, заяви още той.
А стратегията на света за борба с вируса Иван Костов нарече идеологически фалит.