И без да се беше разразил „Апартаментгейт“ Цветан Цветанов щял да напусне ГЕРБ, а между него и лидера Бойко Борисов имало „постоянни различия“, които избуявали на моменти и излизали в публичното пространство. Това обяви бившият зам. шеф на ГЕРБ и довчерашен най-доверен човек на Борисов пред Би Ти Ви. Скандалната афера с жилището на Цветанов в столичния квартал Изток се разрази през пролетта на 2019 г., и коства на Цветанов всички партийни и публични постове. Тя бе свързана с покупката на огромен апартамент с персонален асансьор на доста по-ниска цена от пазарната.
И тогава, и сега, Цветанов обаче не пожела да признае, че е направил грешка. „Освободил съм се от всички останали мои собствености и в момента имаме едно жилище, в което живея. Направил съм го съгласно българското законодателство. Не съм предполагал това, което се случи. Ако съм го предполагал, може би щях да го направя по друг начин, щях да го обявя още преди закупуването, за да може да бъдат информирани хората“, каза той.
На въпрос на водещия „Ако не беше „Апартаментгейт“ щяхте ли да напуснете ГЕРБ?“, Цветанов отвърна: „Да. Защото виждаме каква е промяната в ГЕРБ и връзката между ГЕРБ и ДПС е видна. Дори във Велико Търново местните хора казват, че първите трима в листата на ГЕРБ са от ДПС“.
Цветанов, който е лидер на Републиканци за България и в това си качество участва в телевизията, даде и пример за различие между него и Борисов. „Между мен и Борисов постоянно е имало някакви различия и ще дам пример – случаят Скрипал. Българската държава не обяви позицията си и не предприе никакви действия по него“, упрекна Цветанов.
Все пак той си „посипа главата с пепел“ и призна за свои грешки от времето, когато беше вътрешен министър и вицепремиер. Направи го обаче с „половин уста“ – за обвиненията му към лекарите от Горна Оряховица по скандалния случай, станал известен като „бебето във фризера“. Медиците бяха заклеймени от Цветанов като убийци от най-високата трибуна в държавата – парламентарната. На 3 декември 2010 г. той изчете разговорите им, записани със специални разузнавателни средства по друго дело – за престъпление по служба.
„Всеки е допускал грешки, от тази гледна точка няма как да не допускаш грешки. Но политиката е затова – да се развиваш и да не допускаш отново тези грешки. Чисто емоционално в качеството си на вицепремиер и министър на вътрешните работи съм правил изказвания, които не е било удачно да бъдат правени от политическо лице“, коментира днес бившият вътрешен министър. Според него е трябвало да има повече дискретност при полицейските операции, защото „резултатите бяха много добри“. Като пример той даде „Килърите“ и „Наглите“, разследванията и присъдите по които се точеха с години.
1 МЛН. ДОЛАРА
Цветан Цветанов обяви, че партията му РБ е получила досега 1 млн. долара дарение от бизнесмена Павел Вълнев, при когото той работи от 2 г. като съветник. По думите на Цветанов колосалната сума е общо за изборната кампания, а Вълнев не се намесвал в партийната политика. „Пари, които са необходими, за да стигнеш до избирателите“, посочи той.
Цветанов отчете, че до момента за кампанията са били изразходвани около 800 000 – 900 000 лв.
Запитан дали е в неплатен отпуск и какво точно работи при Вълнев, Цветанов витиевато отговори: „Имам договор, с който извършвам съответни дейности и получавам съответните възнаграждения. Нещо подобно на вас – когато участвате на вашата си работи и я извършвате в момента. Водя се като съветник, консултант на Вълнев, имам познания. Мога да посъветвам съответните хора, които искат съвет от мен, за ситуацията в региона, в България като цяло. Не съм в неплатен отпуск“.
От обиколките и срещите си с избирателите Цветанов си правел извод, че РБ ще спечелят и ще влязат в следващия парламент. „Правителството не се справя с третата вълна. Между първата и втората нямаше никаква подготовка, отхлабваме, затягаме, няма никаква последователност в действията им, не се изградиха ковид болници, за да може да бъдат оборудвани с техниката“, критикува властимащите Цветанов.
Според него затварянето на държавата ще повлияе на избирателната активност, защото „много хора ще имат притеснения за здравословното си състояние и администрацията не е готова да проведе избори на голям брой карантинирани. Нямаме представа как ще действа администрацията и как ще бъде осъществено гласуването на карантинираните. Ще бъдат ограничени правата им“, смята той.