Отстраняването на Галя Димитрова от ръководството на НАП съвсем не беше изненада след скандала около изтичането на лични данни през 2019 г. „Системно неизпълнение на служебните задължения“ е официалният мотив, който финансовият министър Асен Василев посочи като причина за освобождаването й от длъжност.

Изборът на Василев за директор на приходната агенция обаче предизвика особен интерес – оказва се, че Румен Спецов е по-известен в публичното пространство като културист, треньор по фитнес и участник в риалити шоуто на БНТ за фитнес „Супер промяна“.

Роден през 1974 г., Спецов е републикански шампион по културизъм за ветерани от 2014 и 2015 г. Според информация в сп. „Жената днес“ – той е подпомагал подготовката на състезатели в различни категори за турнири в България и чужбина.

Лицензиран съдия към Българска федерация по културизъм и фитнес. През 2016 г. участва във втория сезон на „Супер промяна“ като ръководител на един от отборите. Тогава го описват като един от „най-успешните културисти в България“, с над 20-годишен стаж в спорта, тренирал още хандбал, лека атлетика и бойни изкуства.

От биографичната справка на Министерството на финансите става ясно, че той е бивш дългогодишен служител на НАП, специалист в областта на данъчната политика и законодателство.

Завършил е Стопанската академия със специалности „Икономика и търговия“ и „Вътрешен финансов контрол“, както и Академията на МВР по специалност „Защита на националната сигурност“. След 2015 г. е работил като консултант в областта на финансите и данъчното законодателство.

Справка в Търговския регистър показва, че Спецов е собственик и управител на две дружества – „Елит Фитнес Консулт“ ЕООД и „Агро Сълюшън“ ЕООД. 

Румен Спецов присъства на представянето на новия екип на Асен Василев, но не отговаряше на нито един въпрос по настояване на служебния министър на финансите, тъй като назначението му влезе в сила едва преди час.

Василев сам описа задачите, които е поставил на новия ръководител на НАП.

„На първо място – да се увеличат приходите, като се направи особен фокус върху големите данъкоплатци и се махне терора, който седи над малките данъкоплатци. Нужен е фокус върху фирми, които потребяват държавен ресурс, независимо дали от държавния бюджет или от оперативните програми, както и върху всички техни подизпълнители. Там се установяват сериозни липси. Данните от НАП показват, че 55% от начислените ревизионни актове като суми са събрани, а останалите 45% – не. Начислени са 4,29 млрд. лв. вземания с ревизии, а са събрани 2,252 млрд. лв. Ревизионните актове са с изключително ниско, според мен, ниво на потвърждаемост – 66,5% от тях са потвърдени изцяло или частично, а другите не са потвърдени. С оглед на прозрачността на изборите – всички фирми с големи касови наличности и системно теглене на пари на каса да бъдат фокус на тематични проверки в следващите два месеца“, каза служебният министър на финансите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *