Ако след изборите на 11 юли не се състави правителство, цялата политическа класа ще отиде на боклука, коментира в интервю за Радио „Фокус“ социологът Кънчо Стойчев. Той добави, че е малко вероятно ИТН да станат първа политическа сила, въпреки че интригата е много голяма.

Подобна ситуация няма аналог, тъй като наблюдаваме кампания преливаща във втора, каза Стойчев.
Главната интрига е за първото място. Не можем да дадем категоричен отговор за първото място, тъй като имаме сближаване на позициите на първите две партии – ГЕРБ и ИТН. Трябва да имаме предвид характера и същността на електоратите на тези две партии, които са твърде различни.

При ГЕРБ наблюдаваме втвърден електорат, ангажиран с партията, включително и служебно. Почти две трети от местната власт е в ръцете на ГЕРБ, а притежаването на местната власт е огромен бонус за всеки, който прави избори. Затова би било прибързано да считаме, че тази тенденция за сближаване на резултатите между ГЕРБ и ИТН задължително ще доведе до превес на ИТН. Твърде вероятно е ГЕРБ да запази своето първо място, но с по-малка преднина, обясни социологът.

Очаквам ГЕРБ да загуби около 150 хиляди гласа, но те изкараха над 800 хиляди и с едно постижение от 700 хиляди гласа не би било толкова лесно на ИТН да победи.

От друга страна е електоратът на ИТН – млад, не така мотивиран, който тепърва се изгражда и утвърждава. Мачът не е свирен изобщо, ще става все по-интересен. Навлизаме вече в последните две седмици и със сигурност ще има още „скелети от гардероба“, които ще излизат, прогнозира анализаторът.

Най-важният въпрос е дали ще се конфигурира кабинет.

Правителство категорично трябва да се състави. Ако не се състави, цялата политическа класа ще отиде на боклука и ще изпадне в тежка криза, предупреди Стойчев. Най-вероятно ще се върви към правителство на малцинството с подкрепа в парламента от партии, които непряко участват в правителството. Не очаквам сформирането на правителствена коалиция, по-скоро на шарено и пъстро, широко отворено към обществото, каквото наблюдаваме в момента. Неговият живот може би няма да бъде толкова дълъг и отново ще ходим на избори, но това е демокрацията, подчерта социологът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *