НОИ предлага вместо месечната добавка от 50 лв., тази сума трайно да влезе в пенсиите
Вариант на НОИ за преизчисление на пенсиите предвижда месечната добавка от 50 лв. да залегне трайно в сумата. Финансовото министерство иска предвидимост, а не този разход да се прави месец за месец и всеки път да се търсят пари, съобщи финансовият министър Асен Василев след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, свикан извънредно заради удължаването на антикризисната мярка за бизнеса 60/40. Социалният министър Гълъб Донев обясни, че не е привърженик пенсиите да се преизчисляват спрямо осигурителния доход през 2018 г., защото по тази формула най-нискодоходните пенсионери ще получат само по 10-15 лв.
В първата седмица на юли ще има по-голяма яснота за актуализацията на бюджета, ще бъдат включени и мерки за подпомагане на бизнеса при трета вълна от КОВИД-19 през есента, които ще се задействат при заболеваемост, обяви Василев. „В зависимост от нивото на заболеваемост – дали сме в зелена зона, жълта, оранжева и т.н., ще излезе заповед на здравния министър, която ясно да казва какво означава това за бизнес, за училища и всичко останало. Целта е мерките да не се вземат от днес за утре, а да има предвидимост до края на годината“, поясни финансовият министър.
Тристранният съвет одобри промени в мярката 60/40 и удължаване на действието ѝ през юни и юли, което ще струва на бюджета 120 млн. лв., съобщи Донев. Измененията предвиждат при спад на оборота над 30% държавата да подпомогне 50% от осигурителния доход за лицата, включени и попадащи в икономически дейности, а при спад над 40% фирмите да продължат да получават компенсации за заплатите на служителите си в размер на 60% от осигурителния доход за април.
Промените в мярката принципно бяха подкрепени от работодателските организации в НСТС. Според шефа на АИКБ Васил Велев не е достатъчна подкрепата за най-силно засегнатите сектори – хотелиерство, ресторантьорство и железопътен транспорт. Той предложи мярката да обхване и пътническия въздушен транспорт. За различен подход към туризма и транспорта настояха от БСК и КРИБ. Председателят на БТПП Цветан Симеонов поиска 60/40 да се прилага до края на годината.
Ася Гонева от КНСБ заяви подкрепа към новия дизайн на мярката. Синдикатът обаче приема промените като временни и разчита да има следваща мярка, която да бъде трайна, опростена и достъпна за всички предприятия, бизнеси и хора. КТ „Подкрепа“ не подкрепя промените, защото ключов сектор като мините не попада в постановлението, каза синдикалният експерт Ваня Григорова. „КТ „Подкрепа“ няма да бъде параван на вече взети решения. Няма желание през нито една мярка да се случи укрепването на минния сектор“, заяви тя. Според нея чрез намаляване на ДДС от 20 на 9% тази година държавата губи от някои бизнеси 234 млн. лв. Тя припомни, че се готви съкращение на 2000 миньори. „Или ще запазим една от основните си мощности, която гарантира енергийната стабилност – ТЕЦ „Марица Изток 2″, или ще останем без ток през зимата“, отсече Григорова.
„Дизайнът на мярката е изготвен по предложенията на социалните партньори, но е невъзможно да влязат всички. Новоназначените работници и служители не са обект на тази мярка, но могат да са на друга“, обясни социалният зам.-министър Лазар Лазаров.