Конституционният съд обяви за противоконституционен президентския указ за назначаването на Кирил Петков за служебен министър на икономиката. Причината е, че към датата на назначаването му (10 май) той е имал канадско гражданство. Българската конституция изрично постановява, че депутатите и министрите трябва да имат само българско гражданство.

Решението e прието с почти пълно единодушие от 11 гласа, като съдия Георги Ангелов подписа решението с особено мнение относно допустимостта му.

Решението на КС бе очаквано. Мотивите на съда ще бъдат публикувани по-късно през деня.

Преди ден съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков внесе за втори път в КС искане да бъде изслушан в открито заседание. Адвокатите на Петков смятат, че КС нарушава правото му на защита, признато от конституцията. Първото искане за изслушване бе отхвърлено. Петков настояваше съдът да вземе своето решение след изборите.

Ключовото обстоятелство е, че Кирил Петков няма канадско гражданство от 20 август, а е станал министър на 10 май. Той твърди, че е бил длъжен само да подаде документи за отказ от канадско гражданство, което е сторил в края на април. КС обаче твърди, че министърът е трябвало да изчака някакъв документ от Канада, че гражданството му е прекратено, защото не може да разчита само на подадено заявление. Императивното изискване на основния закон е към датата на издаване на указа министрите да имат само българско гражданство.

Срещу бившия икономически министър Кирил Петков тече и проверка на прокуратурата, която е образована през август.

Очаква се прокуратурата да се произнесе по този въпрос след изборите, макар че е неясно защо са нужни три месеца да се направи елементарна справка. Това, което трябва да се провери, е дали съществува закон, указ или постановление на Министерския съвет, които изрично са задължавали Петков да удостовери пред президента своето гражданство. Ако такова задължение не е имало, престъпление няма. Ако такова задължение съществува, то Петков може да бъде подведен под наказателна отговорност за деклариране на неверни обстоятелства. В неговия случай това ще доведе най-много до глоба от 100 до 300 лева, защото той е с чисто съдебно минало. Волен Сидеров бе осъден на общо две години пробация заради пет присъди за хулиганство и пак бе депутат.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *