Бъдещата американска посланичка обяви пред Сената за свой приоритет трите „С“ – свързаност, сътрудничество и срещу корупцията

Съединените щати приветстват решението на българското правителство да закупи осем многоцелеви изтребителя F-16, боеприпаси и оборудване, обявява в изявление за медиите Морган Ортагъс, говорител на Държавния департамент на САЩ

„Ние поздравяваме министър–председателя Бойко Борисов и българското правителство за ангажимента им да модернизират своите въоръжени сили посредством придобиването на тези много способни и съвместими с НАТО изтребители. Ние се надяваме да работим заедно с България по този проект и да укрепим нашето дългосрочно стратегическо партньорство. Ние оценяваме също така и важната роля на Конгреса на САЩ в подкрепа на използването на чуждестранно военно финансиране за част от тази сделка, както и координираните усилия на правителството на САЩ за постигането на този успех“, цитиран е да казва още Морган Ортагъс.

Прави впечатление, че обичайно американската страна не се притеснява да коментира темата за съдебната система в България, както и за върховенството на закона. До момента обаче няма никаква позиция по въпроса, включително и за последните събития.

„Ще фокусирам работата на Посолството върху следните приоритети, които бих категоризирала като трите „С“ – свързаност, сътрудничество и срещу корупцията“. Това обяви номинираната за посланик на САЩ в България Херо Мýстафа пред Американския сенат на 30 юли 2019 г. Новината за нейните изявления дойдоха след похвалите за изтребителите.

Херо Мустафа очерта основните приоритети, които стоят пред нея при работата и в България за осигуряване на сигурност на американските граждани – върховенство на закона, борба с корупцията, енергийна независимост и защита на бизнеса, като подчерта, че ще работи в тясно сътрудничество както със своите европейски колеги, така и с тези от целия свят. „Ще фокусирам работата на Посолството върху следните приоритети, които бих категоризирала като трите „С“: Connectivity, Collaboration, Corruption.“

„Ако бъда утвърдена, ще работя с България за борба с корупцията и за напредъка на върховенството на закона, което е ключово за непрекъснатия растеж на страната. Реформата на върховенството на закона е  дългосрочен, многостранен и предизвикателен процес. България демонстрира ангажимент към реформиране и предприе някои стъпки за изграждане на по-отворено, приобщаващо и проспериращо общество. Но трябва да се направи повече! Ако бъда утвърдена, аз се ангажирам да работя в тясно сътрудничество България да открие начини за насърчаване на гражданското общество, свободата на медиите, независимата съдебна система и върховенство на закона.“

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *