Министерството на образованието проверява сигнал за плагиатство в дисертационния труд на служебния министър на икономиката Даниела Везиева, потвърдиха днес от МОН.
Става дума за сигнали срещу четирима докторанти, чийто научен ръководител е проф. Венелин Терзиев, който през август т.г. е освободен от длъжността професор в Русенския университет. Това са действащият служебен министър на икономиката Даниела Везиева, зам.-ректорът на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите Екатерина Арабска, ръководителката на квалификационния център в Русе Преслава Димитрова и колегата на Терзиев от русенската болница „Канев“ и Военната академия Марин Георгиев. „Сигналите срещу тях са минали етапа за допустимост и в момента се проверяват от Комисията по академична етика в МОН“, уточниха от министерството пред „Сега“.
Сигналите са подадени от заинтересовани хабилитирани лица, които са представили доказателства в МОН. В сигнала за Везиева се твърди, че 171 страници от общо 180-те в дисертацията й на тема „Разработване на ефективни модели за изграждане на капацитет за социално предприемачество в България“ са преписани от други автори и източници, което прави 95% плагиатство, съобщи БНР.
В сайта на министерството на икономиката Даниела Везиева е представена като магистър по финанси и кредит в Стопанска академия в Свищов, с допълнителна квалификация „Контрол в публичния сектор“, както и като доктор по икономика в Национален военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. От рейтинговата система на университетите обаче става ясно, че във военния у-т в Търново няма специалност икономика. „Тя всъщност е доктор по национална сигурност“, посочват от БНР.
Пред националното радио Даниела Везиева е заявила, че няма притеснения по отношение на нейния процес на докторантура. По думите й научните й ръководители са трима, докато според БНР те са двама – Венелин Терзиев и Марин Петков.
Малко по-късно, в кулоарите на парламента, Везиева определи сигнала за плагиатство в дисертацията ѝ като политическа атака. „Според мен тя (атаката срещу мен – бел. ред.) си е чисто политическа в правилно подбрания момент – предстои да бъде сформиран кабинет, аз съм част от служебния момент, така че тя си е с перфектен тайминг по отношение на всичко това в страната ни…Не очаквайте от мен да се държа по начина, по който се държат към мен – да се пуска в пространството нещо, което не е потвърдено. Но всичко, което се случва в последните две седмици, определено говори за такава политическа атака в перфектния тайминг„, коментира тя.
За въпросния научен ръководител на Везиева – Венелин Терзиев пък в публичното пространство има редица сигнали за нередности при академичната му кариера. Преди дни началникът на Националния военен университет във Велико Търново бригаден генерал Иван Маламов е пратил сигнал до министерствата на образованието, на отбраната, до администрацията на президента, ДАНС и др. В него става дума за два доклада на Терзиев, публикувани в системата Scopus в съавторство с руски гражданин, които засягат образованието на курсантите във военния университет и психологическите аспекти за причините, които довеждат до тяхното напускане. По данни на БНР докладите са представени във Владивосток и в Истанбул, но такава тема, засягаща българските курсанти, не може да се разработва без изрична заповед на началника на университета и без съдействието на катедра „Психология“. „Не искаме университетът да бъде свързван с подобен тип публикации“, заявява пред БНР ген. Маламов.
Пак пред радиото проф. полк. Стойко Стойков от Военния университет обобщава стремителната му кариера в научната област: „За четири години представя четири дисертации. Монографиите са 37. През 2013 година има 21 публикации, 2014 година – 150, в следващите години съответно – 189, 147, 334, 141, 172, 179, през тази година досега има 137 публикации… Образованието е това, което формира ценности. Когато си позволил образованието ти да няма ценност, останалите ценности, към които се стремиш, няма да бъдат постигнати“, заявява той.
През август т.г. пък Терзиев е освободен от Русенския у-т „Ангел Кънчев“. „В резултат на атестирането на колегата Терзиев бяха дадени ниски оценки от членовете на катедрата и след това така, както е по правилник въпросът бе придвижен към атестационната комисия, която потвърждава тези оценки и няма препоръки към него и към Катедрата по този въпрос“, коментира тогава за БНР деканът на Машинно-технологичния факултет доц. Димитър Димитров.