Проверяваме такива за откази за разследвания, за забавяне на дела, за прекратяване на производства, обяви Надежда Йорданова

Срещу главният прокурор Иван Гешев има множество сигнали, които сега проучваме. Това обяви в интервю за БНТ правосъдният министър Надежда Йорданова. Тя отказа да влезе в конкретика, като помоли за още малко търпение, за да бъдат извършени проверките, но на практика потвърди, че един от тези сигнали е този на бизнесмена, собственик на млекопреработвателно предприятие, който твърди, че му е присвоен бизнеса. Това е поредния сигнал, каза тя на въпрос дали един от тях е за натиска върху бизнесмен с опит да се вземат активи на компанията му

Йорданова обяви, че има и още много сигнали, свързани с отказ за разследване на определени обстоятелства, за забавяния на определени действия в досъдебното производство, прекратяване на производства, протакане във времето на разследвания.

Имало сигнал за поредица от унищожени, загубени търговски дела в съда, което не е разследвано от прокуратурата „Представяте ли си поредица от търговски дела да изчезнат от съд и прокуратурата да не намери повод да разследва това“, обяви Йорданова. От думите й се подразбра, че тази работа с унищожените документи е свързана с казуса с натиска върху бизнесмена.

„Трябва да припомним на гражданите, че това е най-голямата власт, която има прокуратурата – как да води разследването – дали да го води по начин, по който да се разобличи виновния или да протака нещата, така че виновният да не може да бъде осъден.“, заяви Йорданова.

Според правосъдният министър именно вкарването на сигналите срещу Иван Гешев във Висшия съдебен съвет ще е едната линия на работа. Другият ще са промени в законите, които да направят така, че главния прокурор да не е недосегаем.

Тя припомни, че в Плана за възстановяване е разработен конкретен механизъм за разследване на главния прокурор и евентуалното му привличане към наказателна отговорност. Предложението е главният прокурор да може да се разследва от магистрат, чийто ранг отговаря на тежестта на престъплението, за което е образувано производство. Той ще бъде избиран на случаен принцип подобно на сегашното случайно разпределение на делата.

За да не се чувства застрашен разследващия са предвидени и гаранции – досъдебното производство ще се води така, че главният прокурор да не може да му въздейства. След края на разследването или на досъдебното производство кариерното развитие на разследващия магистрат няма да зависи от главния прокурор. Осъществяването на тези промени е заложено да стане до началото на 2023г. Европейската комисия обаче счита този срок за неамбициозен и настоява да се съкрати, заяви министър Йорданова.

Докато се случат тези промени, министерството на правосъдието ще разчита на Висшия съдебен съвет да влезе в правомощията си и да провери сигналите срещу главния прокурор Иван Гешев, каза още министърът на правосъдието.

По думите ѝ в момента прокуратурата за пореден път манипулира дебата за съдебната реформа и измества фокуса, а проблемът с отчетността на главния прокурор виси от десетилетия. Тя припомни, че само преди няколко дни Комитета на министрите на Съвета на Европа препоръча увеличаване на усилията на българските власти за решаване на проблема с фактическата безнаказаност на главния прокурор. Той ги призова „спешно да приемат мерки за намаляване на влиянието на главния прокурор в новия Висш съдебен съвет и неговата прокурорска колегия, за да се даде възможност за въвеждане на ефективна процедура за отстраняване от длъжност“. Същата препоръка Комитетът на министрите (КМ), който следи за изпълнението на решенията на Съда по правата на човека в Страсбург, направи и през март т.г., отново във връзка с преглед на изпълнението на прословутото решение по делото „Колеви срещу България“ – за липсата на гаранции, че българския главен прокурор може да бъде ефективно разследван, ако евентуално извърши престъпление.

Надежда Йорданова заяви още, че се подготвя разделянето на две на Комисията против корупция и отнемане на незаконно придобитото имущество. Ще се сформира Комисия против корупцията, която да има и разследващи правомощия, подобно на НАП и митниците, а също и комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество.

По думите на Йорданова след преструктурирането сегашният председател на КПКОНПИ Сотир Цацаров няма да остане на поста си, защото за двете комисии ще бъде избран нов състав. Тепърва ще се изработват критерии за избор на членовете на новите звена и на тяхното ръководство.

Обсъждат се и промени, касаещи Висшия съдебен съвет. От правосъдното министерство ще предложат членовете на ВСС да имат право да упражняват магистратската си професия докато са част от съвета. Обсъжда се още парламентарната квота да бъде отворена за хора от академичната общност, а не за действащи вагистрати, така че да се намали политическото влияние във ВСС.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *