„При смяна на политическата конюнктура се случват движения на насрещно движещи се влакове и има много желаещи да се хвърлят от единия в друг влак, насрещно движещ се. Някои са сръчни и съумяват да го направят, други просто се пребиват. Някои влаковете ги прегазват.“ Такъв разбор на ситуацията направи лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева в неделя пред БНР.
Запитана допускала ли е, че ще бъде отнет достъпът до класифицирана информация на Сотир Цацаров, тя заяви: „Върти се виенското колело. Всеки, който е бил в политиката дълго време, знае, че това е именно така.“
„Все още не знаем защо е поискан допускът на Сотир Цацаров. Това, което се съобщава, са недомлъвки“, допълни тя.
Самият Цацаров изпревари официалната информация за отнетия му от ДАНС допуск до секретна информация, съобщавайки, че си подава оставката като ръководител на Антикорупцоинната комисия (КПКОНПИ) и напуска предсрочно поста считано от 1 март. Преди това новото управляващо мнозинство обяви плана си за махането на Цацаров. В неделя премиерът Кирил Петков каза, че законът за КПКОНПИ ще влезе скоро в парламента, след като коалиционните партньори го обсъдят на 17 януари.
По-сложен обаче проблемът с махането на главния прокурор Иван Гешев. Управляващите безуспешно искат оставката му, в противен случай за смяната му е необходимо конституционно мнозинство и Гешев вероятно разчита, че ГЕРБ и ДПС ще го спасят.
Дончева подчерта, че новите управляващи нямат прекалено много лостове извън МВР за разкриване на злоупотребите на предишните управляващи.
„Да не твърдим, че неправомерно е отнет допускът (на Цацаров-бел.ред.) – ние не знаем защо е отнет допускът, а че управляващите имат някакви планове преди падането на Гешев, което не се очертава да е толкова предстоящо, те да получат възможности през други държавни институции да започнат проверка на управляващите от ГЕРБ – един по един, за тяхното имуществено състояние, за техните доходи, законни, и придобито имущество“, каза тя.
Методиките, по които работи КПКОНПИ, са много спорни и много встрани от закона, коментира Татяна Дончева.
„Но независимо от това, ако има нещо да каже Цацаров, нека да го каже без заобикалки“, призова тя.
По думите ѝ Цацаров е достатъчно интелигентен да си избере „дали да продължи да води битка на тоя редут или да остави този редут и да продължи битката на друго поле“.
Тя е на мнение, че гласуването на прокурорската колегия и на главния прокурор Иван Гешев при избора на Галина Захарова за председател на ВКС показва, че той „би потърсил други възможности, за да се спасява – някаква колаборация по би му прилягала, отколкото безконечна война“.
„Гешев не може да бъде преглътнат, независимо колко лупинга ще направи. Но това, че той е решил да направи лупинг в полза на едно добро дело не прави делото лошо.“
Гешев не може да бъде накаран да подаде оставка с декларации, изтъкна Дончева:
„Той трябва да бъде принуден да подаде оставка, както и Цацаров е принуден да подаде оставка от проверката, която му се прави. Когато си шахматист и може да виждаш 5-6 хода по-напред, ти виждаш, че след няколко хода ти ще бъдеш отстранен. Няма смисъл да преживяваш това унижение.“
„Аз смятам, че се води една война (тя не е приключила с последните избори) между ГЕРБ и онова, което ГЕРБ са сложили по властите, и то във всички власти. Това не е еднократен акт – изборите и край. Ще продължава тая битка. Голямата, решаваща битка ще бъде на местните избори. Когато ГЕРБ пусне властовите позиции по места, ще има много развръзки на много други места. Но и за тази битка – за местните избори, борбата за правоохранителните органи може да се окаже решаваща и за местните избори“, подчерта Татяна Дончева.
Тя коментира също така, че „ДПС са много сръчни, играчи с главна буква“ и изрази предположение, че могат да прежалят Гешев „без да им мигне окото“.
„То се иска в политиката, ако не искаш да те налазят дървеници, първо да знаеш кой кое и да имаш сетива от какво да се пазиш. Политиката е занаят – учи се, работи се, бият те, преживяваш и продължаваш.“
Няма правителство на всяка цена, каза Дончева, която направи следния кратък анализ на новата власт:
„Образователната система във всички видове неща, за които човек се образова, включва обем познания, които човекът трябва да усвои за единица време. Талантливите ги усвояват по-бързо, имаме хора да вземат две години за дена, може да има някой да взема три години за една (не познавам такъв), но когато се опре до това да се вземат пет години за една и десет години за една, обикновено това не става така. За колко могат тия хора да вземат материала, не мога да кажа, но защо пък да сме черногледи?“
Татяна Дончева критикува парламента и препоръча на управляващите да си адаптират темпото, анализа и кадровия потенциал.