В ход е разследване на злоупотреби в „Булгаргаз“

 

„В момента се води пълно разследване в „Булгаргаз“ и всякакви злоупотреби, които са се случвали, ако са се случвали, ще бъдат изкарани наяве“, заяви премиерът Кирил Петков в неделя пред БНР. Както е известно, в последните седмици държавният газов доставчик стана обект на проверки и критики от страна на браншови асоциации и анализатори заради предполагаеми схеми с продажбите на количества азерски газ и такива от хранилището в Чирен. Това става в момент на рязко поскъпване на газа на световните пазари и в България, което постави въпроса чии интереси защитава държавното дружеството, докато промишлените и битови потребители в страната изнемогват заради поскъпването.

В опит да се защити шефът на „Булгаргаз“ Николай Павлов сезира ДАНС за изтичане на класифицирана информация от договора за азерските доставки, а ГЕРБ се включи в хора срещу критиците на дружеството.

Депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев обвини правителството, че работи, за да фалира „Булгаргаз“. Новите управляващи искат това да е едно фалирало дружество, защото ще има трима-четирима посредника, които ще си разпределят газовия пазар в България, изтъкна той в неделя пред БНР.

„99% от газа на „Булгаргаз“ се продава на крайни клиенти вътре в страната. Излишъците – 1-2% се продават на газовата борса отново вътре в страната, но се търсят някакви аргументи, за да се смени ръководството на „Булгаргаз“. То е може би най-успешното ръководство на държавно дружество, което успя да вдигне тая фалирала компания, да я изправи на крака, да я направи лидер на газовия пазар в България“, посочи Добрев, според когото е технически невъзможно газовият доставчик да изнася в чужбина, защото няма лиценз за това.

Под съмнение всъщност са борсовите сделки на газовото дружество – че „Булгаргаз“ е в сговор с определени търговци, които купуват значително по-евтиния спрямо съседните пазари газ и го продават зад граница. Публично известните досега дестинации са Италия и Румъния. Преди време енергийният министър съобщи, че се проверява дали „Булгаргаз“ е продал евтин газ от хранилището в Чирен за Румъния.

Премиерът Кирил Петков не се ангажира как ще приключи разследването в „Булгаргаз“.

„Г-н Добрев трябва да съжалява, че има пълно разследване и ако е имало злоупотреби, надявам се, че той не е участвал в тях“, отговори Петков на депутата от ГЕРБ.

Не може държавна фирма да не максимизира благоденствието на крайните си потребители. Мога да уверя него и всички, които са се надявали, че ще участват в печалбата на „Булгаргаз“, тази ера свърши – всичко ще е с пълна прозрачност и контрол! Нито ще бъде разделяна компанията на части, нито нещо ще ѝ се случи, но начинът на управление на фирмата ще има една цел – да максимизира най-доброто по отношение цените на газа и държавния резултат. Нищо друго няма да се случи освен, че искаме да сме сигурни, че няма да има злоупотреби.“

Няма да има шоково нарастване на сметките за тока, след като падне мораториумът, увери още той.

Не са се образували дисбаланси, които да избият след края на мораториума, каза Петков. По думите му опорните точки на различни говорители по тази тема ще бъдат разбити, когато се види, че „няма такива страшни сценарии“.

По думите му ГЕРБ създават нагласи и паника, че цените на тока и газа са извън контрол.

В предаването премиерът уточни, че в четвъртък ще се гласуват мерките за цените на тока и газа, заедно с пакета от 1.5 млрд. лв., който ще е в помощ на бизнесите и на ЕРП-тата, за да няма дисбаланси в системата.

„Мантрата, че като падне мораториума цените ще скочат, са глупости. На битовите потребители януарските и февруарските сметки няма да се повишат, на бизнеса е даден таван до 250 лв. (на мегаватчас – бел. ред.) и тя ще се появи като нетна сума, те трябва само да си платят сметките. Това няма да фалира ЕРП-тата, за да нетира техните загуби от преноса. Затова не са се образували дисбаланси, които ще избият след края на мораториума. Цените няма да ни изненадат с увеличението на КЕВР от 1 януари, през февруари ще стане ясно, че няма да има страшни сценарии. Ще се направи едно нормално планиране и как да се наредят различните цени между бита и бизнеса. Темата се използва, за да се предизвика усещането, че правителството не си върши работата“, поясни Петков.

Запитан за избора на нови членове на КЕВР, той обясни, че съществуващите са асоциирани с предишни управления.

Петков посочи, че КЕВР като независим орган трябва да има една много важна функция – да бъде истински регулатор и да влиза в детайли откъде идва определено ценово предложение и какви са истинските разходи.

„Ние искаме да сме сигурни, че там ще има хора, които ще изчисляват по най-добрия начин цените, за да не предават загуби на част от производителите“, каза той.

„Да, има високи цени, има криза на световно ниво, но това няма да е неконтролируемо, за да удари крайните потребители и бизнеси. Искам да кажа на хората, които ги слушат, че повечето от говоренето е на базата на политически стремеж, а не на реални факти“, обобщи Кирил Петков.

„Темата се използва, за да се предизвика чувство, че правителството не си върши добре работата. Сметките ще покажат. Всичко е под контрол“, увери той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *