48 депутати от ГЕРБ, „Има такъв народ“ и „Възраждане“ поискаха от Конституционния съд (КС) да обяви за противоконституционно решението на Народното събрание, според което в сградата му се допускат хора само със зелен сертификат, удостоверяващ, че са ваксинирани, преболедували коронавирус или са с отрицателен тест.
Делото в КС вече е образувано и докладчик по него е новоназначеният конституционен съдия и доскорошeн служебен министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов.
Сред мотивите на депутатите (виж тук) да искат съдът да обяви изискването за зелен сертификат в парламента за противоконституционно е и това, че тестовете срещу COVID-19 са стресиращи и непосилно скъпи.
„Общоизвестен е фактът, че много български граждани, както и народни представители отказват да се подлагат на стресиращи тестове, за да доказват ежедневно, че са здрави“, пишат депутатите и допълват, че ваксинираните също заразяват и могат да се разболеят, което правело безсмислено тестването на такъв голям брой хора, тъй като само те са 240.
„Освен непосилните разходи, остава и въпросът колко време ще отнеме тестването на такъв голям брой хора, което напълно може да блокира работата на Народното събрание. Не е уреден и въпросът какво се случва, ако народен представител или служител или сътрудник откаже да представи сертификат или да се тества два пъти в седмицата, за да доказва, че е здрав. Освен дискриминация по лично положение (здравен статус), това ще доведе и до ограничаване на правото и задължението на народните представители да представляват избирателите си и да осъществяват правомощията си по Конституция“, се казва в мотивите им.
Те твърдят, че въведеното ограничение в парламента нарушава 5 текста от Конституцията – чл. 4, ал. 1, според който България е правова държава; чл. 6, според който всички са равни пред закона и не се допуска дискриминация, включително по убеждения и лично положение; чл. 67, чл. 72 и чл. 73, които уреждат правата и дейността на депутатите и на Народното събрание.
Така са си преценили
Оспорилите решението на парламента депутати пишат, че не са им осигурени равни възможности да участват в заседания и гласувания на Народното събрание, както и в комисии, да се изказват, да внасят законопроекти др., тъй като достъпът до сградата е в зависимост от ваксинационния им и здравен статус.
„Така се осуетява изпълнението на правомощията на онези народни представители, които по свой избор и съобразно своите разбирания отказват да се ваксинират срещу Ковид-19 и в същото време не желаят да се подлагат на платени тестове, като условие за участие в работата на Парламента“, пише още в мотивите към искането. В него се казва също, че здравни съображения могат да бъдат приети, ако им е била осигурена техническа възможност да участват в заседания и комисии дистанционно, но това не било направено и така се нарушавал принципът на правовата държава.
„С оспореното решение Народното събрание вменява на депутатите, които не приемат ваксинацията срещу Ковид-19 с наличните ваксини, за които има достатъчно научна информация, че не предпазват от заразяване, да действат срещу своите убеждения (принудително да се ваксинират или да се тестват). Ако последват своите убеждения (не се ваксинират и откажат да се тестват), то те ще бъдат лишени от възможността да изпълняват своите определени в Конституцията правомощия, както и в парламента да изразяват вижданията и разбиранията на избирателите“, посочват още депутатите.
Те отбелязват, че и в никоя от издадените заповеди на министъра на здравеопазването за налагане на противоепидемични мерки, не са посочени сградите на Народното събрание като места, в които се изисква зелен сертификат, тъй като не са обществени сгради.
В искането се казва също, че след като и ваксинирани, и неваксинирани могат да пренасят заразата, едните са поставени в привилегировано положение, а останалите трябва да се тестват постоянно.
„Освен заради здравословното състояние, дискриминацията е и във връзка с общественото положение по отношение на заплащането на тестовете. Решението е немотивирано, въведено без да е налице законова или друга необходимост, като същото е в несъответствие с принципите на представителната демокрация, принципите за стабилност и обоснованост, както и върховенството на закона“, пишат народните представители.