Има доказателства за пране на 5 млн. евро. Такъв е изводът в доклада за скандала „Барселонагейт“ на испанските власти, изпратен до българското МВР.
Обемният документ се концентрира върху няколко ключови момента – купуване на къщата в Барселона, в която живееше бившата „Мис Бикини“ Борислава Йовчева, захранването със средства на дружествата, платили за имота и за магазина ѝ, както и връзката с бившия премиер Бойко Борисов. Заключението в доклада е, че „има доказателства за множество индикатори, свързани с корпоративни транзакции, които са свързани и могат да конституират предполагаемо престъпление международно пране на пари на стойност над 5 млн. евро“.
Скандалът „Барселонагейт“ избухна преди две години, след като изданието „Ел Периодико“ съобщи за разследване на испанската полиция, според което може да има връзка между изпирането на няколко милиона евро и Борисов. Оттогава българската прокуратура твърди, че проверява случая, но все не може да стигне до окончателен извод. Оправданията са, че се чака информация от чужбина.
В доклада на испанската полиция финансовите транзакции са подробно описани. Споменават се и имена на хора на ГЕРБ, както и бизнесмени, близки до Борисов.
Изследвана е основно дейността на две дружества – Еma BGS S.L. и Numin Invest S.L.Първата фирма е собственик на магазина за дрехи, ръководен от Йовчева. През втората е купена къщата за 3 млн. евро.
С цел прехвърляне на активи
Numin Invest се е управлявала от Йовчева и баща ѝ Георги Йовчев, се твърди в документа.
Дружеството обаче е 100% собственост на бизнесмена Александър Чаушев, който вече се обяви като собственик на къщата в Барселона.
От 2013 до 2016 г. тази фирма е регистрирала загуби от около 70 хил. евро. През това време не декларира никакви приходи.
Заключението на испанските власти е, че дружеството няма търговска дейност и „следователно е само холдингова компания, създадена с цел прехвърляне на активи/капитали от трети страни“.
Най-значимата транзакции, направена от Numin Invest в този период, е тази за покупката на къщата. Имотът е платен на три пъти – депозит от 300 хил. евро и два чека – за 2,5 млн. евро и 100 хил. евро, както и над 232 хил. евро такси.
Поразителен аспект
Магазинът за дрехи е управляван от фирмата Ema BGS. Тя е учредена през 2014 г. като тогава едноличен собственик е бащата на Йовчева – Георги Йовчев.
След това в управлението влизат дъщеря му, както и кипърската офшорка Palms Enterprises. Неин собственик е кипърец, но пълномощник е бизнесменът Йордан Христов, с когото по-късно Йовчева сключи брак.
През 2015 г. капиталът на Ema BGS е увеличаван два пъти като става дума за 1.75 млн. евро. Същата година от фирмата е правена и друга транзакция на стойност 600 хил. евро. Това е стойността на магазина за дрехи, купен за 2,3 млн. евро.
„Средствата не могат да бъдат асоциирани с банков или частен заем, тъй като не са декларирани във връзка с икономическия баланс на дружеството. Друг аспект, който е поразителен, е, че самото дружество декларира загуби на стойност 1.225.000 евро през фискалните 2014 г. и 2015 г., което би могло да докаже, че магазинът за дрехи не е особено печеливш“, пише в доклада.
Българското дело за пране на пари
На 20 юли м.г. шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджараова съобщи, че се води дело за пране на пари по аферата „Барселонагейт“. Бившият премиер Бойко Борисов е давал обяснения по делото, когато то е било на етап проверка. Българската прокуратура твърди, че проверката по случая е започнала още през 2020 година, но въпреки това публично обявени резултати няма.
Все още се чакат резултати от назначена експертиза, чиято цел е да покаже произход на парите.
Пред Европейския парламент главният прокурор Иван Гешев заяви, че се чака изпълнение на съдебна поръчка от чужбина, за да продължи разследваето.
Проверката по „Барселонагейт“ започна, когато испанското издание „Ел Периодико“ съобщи, че тамошните власти разследват пране на пари, в което може да е замесено името на Бойко Борисов. Става дума за покупка на луксозна къща в Испания, в която живееше бившата манекенка Борислава Йовчева с дъщеря си. Тогава Борисов бе попитан дали той е бащата на това дете и той отрече.
Още от самото начало бе ясно, че около Борислава Йовчева са направени инвестиции за 5 млн. евро. С тези пари е открит луксозен бутик за дрехи, купена е луксозна къща и „Порше“, което тя е ползвала. За собственик на имота се обяви бизнесменът Александър Чаушев, който обясни, че Йовчева живеела там под наем.
Петков пак призова Гешев да си подаде оставката
„Докладът за „Барселонагейт“, който е изпратен от испанските власти към българското МВР, не споменаваше точно лице, но имаше снимки на Борисов. Не е уличен директно, но показват, че според тях има замесени висшестоящи лица в тази афера като фактът, че просто очевадно, ако испанските власти са го открили, нашата прокуратура не е. Как е възможно всички други власти от цял свят да ни дават тази информация, а ние да я нямаме?“, коментира премиерът Кирил Петков пред бТВ
Той попита защо испанските власти са открили подробности за този случай, а българската прокуратура нищо не е открила.
„Как е възможно всички други власти от цял свят да ни дават информация, а ние нищо не знаем?„, каза Петков и допълни: „Това, което му препоръчвам на Гешев, е да си подаде оставката„.
Нито съм имал, нито ще имам
В отговор лидерът на ГЕРБ коментира, че се опитват да прикачат името му към притоплена история. Борисов заяви, че бил странен начинът, по който докладът се появява по медиите.
„Нито имам къща, нито имоти, нито ще имам, живея в Банкя, там, където съм се родил„, заяви той.
Борисов допълни, че имал много снимки в Испания – с премиер и други официални лица.
„Дори не ми дават възможност да наема адвокат и да се защитя, защото за снимка какво да направя, че ме сложили на снимка с някой футболист (кадърът, на който той се ръкува с брата Йовчева и футболист Станко Йовчев б.р.) Ми аз познавам цялата държава и със сигурност и те ме познават всичките тези хора“, коментира бившият премиер.