Съединените щати и Европейският съюз решиха да не отрязват Русия от глобалната система за междубанкови плащания SWIFT като част от санкциите си срещу Москва за нахлуването в Украйна, но биха могли да преразгледат този въпрос, каза президентът на САЩ Джо Байдън в четвъртък, предаде Ройтерс.

Запитан защо тази стъпка не е предприета, Байдън каза пред репортери, че санкциите, наложени срещу руски банки, надвишават ефекта от изваждането на Русия от SWIFT, а други страни не са успели да се споразумеят да предприемат допълнителна стъпка към този момент.

„Това винаги е опция“, каза Байдън. „Но в момента това не е позицията, която останала Европа иска да заеме.“

Няколко източника от ЕС казаха на Ройтерс преди обявяването на санкциите, че е малко вероятно ЕС да се съгласи с този ход въпреки призивите от различни страни да го направи.

Германският канцлер Олаф Шолц каза, че Германия – ключов търговски партньор на Русия – се противопоставя на прекъсването на достъпа на Русия до платежната система в този момент, но също така предположи, че подобна стъпка може да последва на по-късен етап.

„Много е важно да приемем тези мерки, които са подготвени – и да запазим всичко останало за ситуация, в която може да се наложи да надхвърлим това“, каза Шолц пред репортери, отговаряйки на въпрос за SWIFT, когато пристигна на извънредната среща на върха за обсъждане на инвазията на Русия в Украйна.

Външните министри на балтийските държави, управлявани някога от Москва, а сега членове на НАТО и ЕС, призоваха в четвъртък да бъде спрян достъпът на Русия до SWIFT.

Други държави членки на ЕС не са склонни да предприемат подобен ход, защото, макар че това би ударило тежко руските банки, би затруднило европейските кредитори да си връщат парите, а Русия във всеки случай изгражда алтернативна платежна система.

„Спешността и консенсусът са първостепенен приоритет в момента“, каза дипломат от ЕС, добавяйки, че на този етап това означава да не се прави нищо със SWIFT, защото това би имало широкообхватни последици, включително и в Европа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *