Страните от Алианса ще продължат да доставят оръжия в Украйна
Стотици хиляди бойци на НАТО са поставени в повишена готовност, а по източния фланг са разположени близо 40 хиляди военни на пряко подчинение на алианса, съобщи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг в сряда.
Военните министри се събраха в Брюксел на извънредно заседание на министрите на отбраната от НАТО в Брюксел.
Стелтенберг каза, че съюзниците целят войната да не напуска украинските граници.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин посочи, че Украйна има законно избрано и суверенно ръководство и НАТО осигурява подкрепа, за да може то да се защити. По думите му САЩ нееднократно са потвърждавали, че чл. 5 от Вашингтонския договор за съвместната отбрана е непоклатим.
НАТО ще продължи да доставя оръжия на Украйна
Съюзниците от НАТО отказаха да подкрепят полския призив към алианса да изпрати въоръжена миротворческа мисия в Украйна, но обещаха да продължат да доставят оръжие въпреки заплахите от страна на Москва.
Вицепремиерът на Полша Ярослав Качински предложи във вторник по време на посещението си в Киев мироопазваща мисия в Украйна за предоставяне на хуманитарна помощ.
Но министрите на отбраната на НАТО се отнесоха предпазливо към идеята.
„Страхувам се, че все още сме на твърде ранен етап, за да говорим за това“, каза нидерландският министър на отбраната Кайса Олонгрен.
„Първо трябва да има прекратяване на огъня. Трябва да видим изтегляне от страна на Русия. Трябва да има някакво споразумение между Украйна и Русия и мисля, че разговорите все още продължават“.
„Винаги е добре да се мисли какво ще последва, но първо трябва да постигнем тези неща“.
Съюзниците скептични за мироопазваща мисия
Естонският министър на отбраната Кале Лаанет посочи, че предложението за мироопазваща мисия е „една от възможностите и, разбира се, трябва да разгледаме всички възможности, които могат да помогнат на Украйна“.
Той обаче заяви, че разполагането на сили ще се нуждае от подкрепата на Съвета за сигурност на ООН, където Русия има право на вето.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс каза, че ще трябва „първо да разгледа подробностите, преди да вземе каквото и да било решение за това какво ще се случи“.
НАТО отхвърли молбите на Украйна за намеса в конфликта, включително за налагане на забранена за полети зона, която да помогне за спиране на руските бомбардировки.
Воденият от САЩ алианс твърди, че пряката му намеса в Украйна, която не е член на НАТО, може да предизвика конфронтация с Русия, която да прерасне в ядрена война.
Вместо това съюзниците от НАТО изпращат оръжия, за да помогнат на украинските сили да защитят страната си, особено жизнено необходимите преносими противотанкови и противовъздушни ракетни системи.
Москва предупреди, че всички доставки са легитимни цели за нанасяне на удари от нейните военни сили.
Но министрите на отбраната на НАТО настояха, че ще продължат да доставят оръжия за Украйна.
„Подкрепяме способността им да се защитават и ще продължим да ги подкрепяме и занапред“, заяви министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин.