Шефът апелативния спецсъд Георги Ушев заподозря управляващите, че са взели пари да закрият специализираното правосъдие. Той зададе безадресен въпрос в правната комисия на парламента дали са „дадени на някого някакви пари да бъдем закрити?“. Подобни внушения направи и главният прокурор Иван Гешев, също без да даде някакви доказателства

„Не ми се иска да вярвам, че зад това стоят нелегитимни цели, но нямам друго логично обяснение“, каза Гешев.

В сряда парламентарната правна комисия обсъжда надълго и нашироко законопроекта за закриването на специализираното правосъдие, за което не стигна времето в предишните два парламента, които имаха твърде кратък живот.

Дебатът продължи много дълго, като направи впечатление агресивното поведение на главния прокурор, спецсъдията Георги Ушев и ГЕРБ, които успяха да изземат напълно инициативата.

Представителите на управляващата коалиция показаха твърде вяла и дори апатична защита на своята теза, че спецправосъдието трябва да бъде закрито с аргумента, че не показва резултати срещу престъпността и корупцията, създава корупционни скандали и действа като бухалка на главния прокурор. Тяхното поведение по време на дебата позволи инициативата да бъде през по-голямата част в ръцете на Гешев и неговите политически покровители.

Гешев описа невероятни картини за предстоящ бум на престъпността, които нямат нищо общо със скромния брой на делата, които се гледат пред тези съдилища. Много активна беше и депутатката от ГЕРБ Дани Каназирева, която с уточнението, че не е специалист по наказателно право, но знаела за какво става дума, направи редица изказвания по темата. Насреща си Каназирева чу няколко уморени реплики от страна на защитниците на закриването на спецправосъдието, което бе подкрепено от стотици хиляди протестиращи граждани през лятото на 2020 година.

В своето дълго и напористо изказване пред депутатите Иван Гешев демонстира завидно самочувствие на умел популист, който се държи сякаш не е шеф на институция, в която доверие имат едва 8% от българските граждани и практически никой в Брюксел. Той предупреди управляващите, че предстои “криза на върховенството на правото“, която ще се съчетае с “икономическата криза“, накарала хората да се бият за олио по опашките.

Неговото определение за противниците му в дебата бе: “Нула, нула, пълна нула, това са хора, които нямат никаква представа как функционира системата“. Той отново преразказа за фамозния си разговор с бургаски полицай за “Митьо еди кой си“ (вероятно Митьо Очите), който нямало да бъде разследван, ако спецпрокуратурата не съществувала

“Ако в Бургас има дело за този човек, полицаят ще си пусне отпуск, прокурорът ще си направи отвод, следователят ще се разболее, а съдията ще счупи крак“, каза Гешев, описвайки думите на полицая. Това щяло да се случи при закриването на спецправосъдието. След това Гешев обясни, че имало зависимости между магистрати на местно ниво, в които „за съжаление“ имало и прокурори.

Той отправи абсурдното предупреждение, че ще сезира Конституционния съд за намерението на парламента да закрие спецправосъдието дали не е нарушение на принципа на разделение на властите. Самите съдилища са създадени с решение на Народното събрание.

“Тези структури са показали възможно най-добрите резултати“, каза Гешев. После подигра депутатите от управляващата коалиция за техните опасения, че спецправосъдието може да е бухалка срещу политици. “Да виждате (дела срещу) политици, аз не виждам политици и се чувствам объркан…“, каза Гешев

Накрая той обясни, че ако ще се закриват прокуратурата и съдът, явно трябва да се закрие и българското Народното събрание, защото не покривало европейските стандарти.

Срещу всичко, което Иван Гешев изсипа в Народното събрание, не последва никаква реакция. Никой не напомни за историята на Явор Златанов от „Осемте джуджета“, който загуби бъбреците и парите си заради специализираното правосъдие, но все пак не загуби живота си.

Никой не напомни на главния прокурор, че организацията на прокуратурата е негово задължение и че никой не му пречи да създава спецотдели, нито пък да командирова екипи от прокурори, които да разследват на място “Митьо еди кой си“. Никой не обясни, че ако има прокурори, които са зависими, то прокуратурата в София не просто трябва, а е длъжна да ги изправи пред съда, ако има доказателства за това.

Никой не напомни скандали, за които срещу Гешев има внесени не едно, а две искания за дисциплинарно уволнение, като част от скандалите са свързани с разботата на спецпрокуратура. Никой не напомни, че прокуратурата и досега не е постигнала резултати в борбата срещу политическата корупция, докато Гешев сочи това като аргумент в своя полза за запазване на спецсъда.

Главният прокурор обясни, че само 4% от българските граждани се интересували от съдебната реформа. Срещу всичко това се чуха призиви, че дебатът трябва да остане в сферата на юридическите аргументи, сякаш става дума за академична дискусия.

В началото на дебата правосъдният министър Надежда Йорданова обясни, че резултатите за корупцията не просто са неубедителни, а просто липсват. Тя обясни, че е имало незаконосъобразно използване на „специализирани разузнавателни средства“ (казват се „специални“),  лапсус, който Гешев не пропусна.

В това време Дани Каназирева обвиняваше депутати от управляващата коалиция, че някой им е написал “билежките“.

“Нямам самочувствието дори на пеналист, но имам дълъг стаж“, каза Каназирева. Тя повтори многократно, че закриването на цял сегмент от съдебната система не е съдебната реформа. “Не знам дали си контактувал с хора извън жълтите павета, но хората искат най-много бърз и справедлив процес“, обърна се тя към Атанас Славов от “Демократична България“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *