Председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров влиза в битка с Любомир Каримански за позицията на управител на Българската народна банка.
„Нашето предложение от „Продължаваме промяната“ е Андрей Гюров, въпреки че сигурно ще е в ущърб на нашата парламентарна група да загубим водача си“, каза Венеция Нецова-Ангова от ПП пред БНР.
По същото време с постинг във фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов обяви, че Каримански ще бъде официално идигнат за шеф на Българската народна банка.
Процедурата за избор на шеф на БНБ се разглежда като първия сериозен разрив в управляващата коалиция. Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ гласува заедно с ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“, за да прокара нови процедурни правила за избора, въпреки несъгласието на партньорите си във властта, които искаха отлагане на избора.
Все още не е ясно дали партията на Слави Трифонов е постигнала някаква договорка с ГЕРБ и ДПС за кандидатурата на Каримански. Несломимото упорство на ИТН да наложи свой човек за управител на централната банка датира от юни миналата година, когато формацията бе първа политическа сила и имаше надежда, че може да сглоби алтернативно на ГЕРБ правителство.
“Познавам достатъчно добре господин Каримански. Мисля, че вече и вие го познавате“, казва Трифонов на своите последователите в социалната мрежа. Той казва, че Каримански е бил шред очите на всички през изминалата “бурна“ година. “Днес знаете, че Любомир Каримански не се е появил отнякъде в последния момент, той беше тук през цялото това бурно време“.
Слави Трифонов представя нашироко професионалната биография на кандидата и цитира премиера Кирил Петков, че всяка важна позиция в държавата трябва да бъде заемана от кандидата с най-добрата квалификация.
“По време на кариерното си развитие господин Каримански е работил в няколко банки, лицензирани от БНБ и са му издавани официални сертификати от БНБ за заеманите от него длъжности. За професионалните успехи на Любомир Каримански в банките, в които е работил, може да прочетете в официалните документи по кандидатурата, които ще бъдат публично достъпни“, казва Трифонов.
По думите му Каримански е биледин от първите финансови и банкови експерти, който обърна внимание на проблемите в БНБ, oтнасящи се до концентрация на кредитни експозиции в особено големи размери в едни и същи фирми.
В позицията се напомня, че Каримански е критикувал решението на правителството ГЕРБ да закупи на 2,5 пъти по-високацена акциите на ПИБ, за да се помогне за запълване на капиталовата дупка.
“Въпреки това съм сигурен, че и по тази наша номинация ще се изговорят всякакви глупости и лъжи, ще се направят всякакви внушения. Всъщност, те вече се направиха, след гласуването в парламента на едни стандартни процедури за избор на управител на БНБ.
Внушенията и лъжите няма да спрат мен и моите колеги да правим това, което винаги сме правили. А то е едно и също – правим това, което ни повеляват моралът, законите, правилата. В случая – те, а и коалиционното споразумение, ако щете, ни позволяват, но и ни задължават да излъчим една силна и достойна кандидатура. И ние го правим.Сега всичко е в ръцете на парламента, защото сме парламентарна република и защото е негова работа. Парламентът трябва да реши иска ли държавата да има такъв управител на БНБ или не иска“, пише лидерът на ИТН.
Опитите на самия Каримански да оглави БНБ са от миналото лято. Тогава той започна да сипе критики срещу действащото ръководство на БНБ, което му оказвало натиск и го принудило да не работи в банковата система в продължение на 6 години.
Впоследствие, насред политическата криза през лятото на 2021 г., като председател на бюджетната комисия, Каримански прокара спорна процедура за спешно избиране на нов управител на БНБ. Негов ключов партньор в тази маневра стана Йордан Цонев от ДПС. В крайна сметка процедурата пропадна заради негативния обществения отзвук.
Преди да излезе на политическата сцена, Каримански беше известен единствено като изпълнителен директор на една от двете банки (Инвестбанк), които се представиха най-слабо на стрес тестовете, организирани от БНБ и Европейската централна банка. В същото време той има експертен опит в областта на платежните системи, работил е към Европейския банков орган и е получавал международни признания.
Според финансисти обаче кандидатурата на Каримански е неубедителна, тъй като не е ясно как тя би имала тежест за високия пост в БНБ в момент, когато ЕЦБ ще трябва да оценява България за напредъка ѝ към еврозоната. Още повече, че в международните финансови среди изобщо не се гледа добре на идеята шефове на търговски банки да оглавяват централната заради възможен конфликт на лоялност.