Напредъкът в преговорите ще положи основите за среща между лидерите на двете страни, обяви турският президент
Делегациите на Украйна и Русия започнаха преговорите в Истанбул за слагане на край на войната.
Преди това двамата главни преговарящи Давид Арахамия и Владимир Медински проведоха среща на четири очи.
Турският президент Реджеп Ердоган произнесе реч при откриването на срещата в двореца Долмабахче край Босфора, в която ги призова за „слагане на край на тази трагедия“.
Преговорите между Украйна и Русия в Истанбул са първите във формат „лице в лице“ от повече от две седмици. Основен приоритет за Киев в разговорите е прекратяването на огъня.
„Вярваме, че няма да има губещи в справедливия мир. Продължаването на конфликта не е в интерес на никого“, заяви Ердоган пред двете делегации.
Напредъкът в преговорите между руските и украинските преговарящи в Истанбул ще положи основите за среща между лидерите на двете страни, допълни той.
Той посочи, че е дошлоло времето за постигането на конкретни резултати и призова за незабавно прекратяване на огъня.
Слагането на край на трагедията зависи и от двете страни, посочи турският президент.
Ердоган изтъкна, че президентите на Украйна и на Русия са „ценни приятели за Турция“. Турският лидер посочи, че е време преговорите вече да доведат до конкретни резултати.
Турция е готова да организира среща между Владимир Путин и Володимир Зеленски, заяви Ердоган преди срещата пред двете делегации.
След речта си турският президент заминава на посещение в Азербайджан.
Проект на сделка
Междувременно „Файненшъл таймс“ предостави информация за възможен проект на сделка между Русия и Украйна, като се позова на четири неназовани източника.
Според акцентите в този проект руските искания за „денацификация“, „демилитаризация“ и статут на руския език в Украйна вече не са в проекта. В замяна Украйна ще се откаже от стремежа си към членство в НАТО, както и от разработването на ядрени оръжия и разполагането на чужди военни бази. Не се изключва възможността за присъединяване на Украйна към Европейския съюз.
Гаранциите за сигурността на Украйна ще бъдат дадени не от 5 или 7, а от 11 държави – Русия, САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Китай, Италия, Полша, Израел и Турция. Всички те ще трябва да окажат помощ на Киев при ново нападение.
Най-трудният въпрос на преговорите продължава да е съдбата на Крим и Донбас. Украйна не е готова да признае промяната в границите си, но може да обещае да не се опитва да върне полуострова и източните райони със сила. Според източници на FT този въпрос може да бъде отложен до лична среща между Путин и Зеленски.
Изданието обаче отбелязва, че Украйна и западните страни са скептични към намеренията на Путин. Те се опасяват, че той може да използва преговорите като „димна завеса“, за да попълни военните си сили и да планира нова офанзива.