„Америка няма да оказва натиск. Ние никога не сме оказвали натиск. И искам да заявя това много ясно – никога не сме искали от България да изпрати изтребители МиГ. Никога не сме искали от България да изпрати ракетни комплекси C 300. Това е решение за обсъждане между България и Украйна. Това е ваше суверенно решение и ние уважаваме вашето решение“, заяви посланикът на сАЩ в България Херо Мустафа в интервю за Нова телевизия в неделя.
„Приветстваме хуманитарната помощ, която сте предоставили. Знам, че във вашата страна се води дебат за това какво ще предприемете по-нататък. Това е ваше решение. Ние няма въз основа на този въпрос да преценяваме нашето партньорство, мястото на България в Европа, мястото на България в НАТО. България е неизменен член на НАТО и ние винаги ще бъдем приятели, съюзници и партньори“, заяви тя.
Българското общество е разделено относно това дали да се предостави военна помощ на нападнатата от Русия Украйна. По-рано през деня премиерът Кирил Петков за пореден път обяви, че дали ще има такава, или не, зависи от парламентът и това ще е решение, което депутатите ще вземат.
Американският посланик коментира и темата с офертата за още осем изтребитeля F-16, която също стана предмет на политически спорове. Тя обясни, че предложението е в отговор на изпратеното миналото ато от служебното правителство на Румен Радев писмо заявка за такава оферта. Сега просто е върнат отговор, че се приема заявката и това няма връзка с нищо от случващото се сега в Украйна., каза Мустафа. „Категорично няма връзка. И цена не е била определяна. Цената не е политически фактор“, допълни тя.
„Това не е окончателната цена. След това се водят разговори и тази цена очевидно се понижава в зависимост от това какво иска България. Ще ви кажа, че максималната стойност, която виждате сега, е точно същата, каквато беше за първите осем изтребителя“, посочи посланикът на САЩ.
Тя посочи, че не е военен експерт да коментира крайната цена на изтребителите, но отбеляза, че от една година България покрива условията за така наречения „надежден платец“ и ще може да плаща евентуална следваща сделка на траншове, а не еднократно както първата.
Мустафа припомни, че сегашните самолети на България не са оперативно съвместими с НАТО. „Всеки самолет, който щяхте да изберете, всеки усъвършенстван модел самолет, отнема много време да бъде произведен. Иска ми се този процес да беше започнал отдавна, но не е. Едва наскоро България взе решение да започне да разглежда възможността да закупи модернизирани самолети. Междувременно ние работим заедно, за да се опитаме да запълним този недостиг на способности, и вярвам, че България и нейните въоръжени сили предприемат стъпки, за да се опитат да модернизират всички от различните направления“, каза посланикът на САЩ.
Тя отказа да коментира първите сто дни на правителството, но посочи, че не завижда за всички предизвикателства, пред които то е изправено като пандемията, войната в Украйна и високите енергийни цени. „Работата на всяко посолство е да работи с правителството, да изгражда двустранни отношения и ние правим това от години. Правехме го с предишното правителство и със служебното правителство; сега го правим с това правителство – за да се опитаме да укрепим отношенията си“, заяви Херо Мустафа. Тя не пожела да коментира и поведението на руския посланик Елеонора Митрофанова, за която много от хората в страната искат да бъде обявена за персона нон грата, заради коментарите ѝ срещу България и правителството.
„Заем, че се води война, която бе започната от Путин. Виждаме военните престъпления, виждаме разрушенията на гражданската инфраструктура, виждаме бежанските потоци. Искаме това да спре… По света искат тази война да спре. Те искат да се сложи край на хуманитарната криза. Никой не казва, че тя трябва да продължи. Ето защо мисля, че в момента изборът зависи от Путин. Той би могъл да приеме тoзи дипломатически изход и би могъл да го стори още утре. Не мисля, че това е криза, от която трябва да се страхуваме. Трябва да продължим да се сплотяваме; да продължим да призоваваме за мир; да продължим да призоваваме за деескалация и за прекратяване на този конфликт“, заяви още дипломатът.