Все по-малко българи харесват Путин, руският модел на управление се отхвърля категорично

 

Общественото одобрение за премиера Кирил Петков намалява, а процентът на недоволните от кабинета и министър-председателя рязко се увеличава. Това сочат данните от проучване на „Алфа рисърч“, проведено в периода 8 – 14 април сред 1037 пълнолетни граждани от цялата страна. Според тях положителната нагласа към Петков е спаднала от 35% на 19% през последните няколко седмици. Неодобрението за правителството пък се е увеличило от 23% на 48%.

През последните няколко седмици има отлив на подкрепа от управляващата коалиция, сочат още данните. Едновременно с това привържениците на ГЕРБ се консолидират. Има и мобилизация на радикалния вот.

Одобрението към кабинета доминира единствено сред гласуващите за „Продължаваме промяната“ (70%).

Сред привържениците на ДБ то спада до 51%, а сред тези на БСП до 38%. В резултат от бурното противопоставяне между ИТН и останалите членове на коалицията при избора на гуверньор на БНБ и разплащането на пътните ремонти, най-рязко спада подкрепата за правителството сред симпатизантите на партията на Слави Трифонов – до 25%„, отчита „Алфа рисърч“.

Ценностен избор

Една от съществените причини за спада на доверието е неспособността на правителството да заеме категорична позиция по редица проблеми. Към това се добавят и вътрешните противоречия в самата коалиция. Резултатът е, че 46% от българите са песимистични в очакванията си кабинетът да овладее кризите.

Около 1/3 от участниците в проучването смятат, че правителството ще успее да ограничи корупцията, а 26% – че се справи с инфлацията. Оптимисти за съдебната реформа обаче са около 20%. С 1% по-малко вярват, че ще се намери вярното решение по отношение на Северна Македония.

Амбивалентните позиции на правителството по редица важни теми, които изискваха партиите в него да направят категоричен ценностен избор, се очертават като основна предпоставка за разминаването в нагласите между симпатизантите на управляващите партии. През последните седмици към тях се добавиха вътрешнокоалиционни противоречия и личностни битки, които допълнително ерозираха началната висока подкрепа за кабинета„, посочват от „Алфа рисърч“.

Експресното проучване е по поръчка на предаването „Референдум“ по БНТ. В него са участвали над 1000 души. Преди дни агенция със свое проучване излезе и агенция „Галъп“. В него се твърди, че ако изборите са днес, ГЕРБ имат всички шансове да са първа сила с около 2% преднина пред партията на Петков и Асен Василев.

Резултатите на „Алфа Рисърч“ са сходни. Според тях ГЕРБ има около 3% преднина и ще вземе близо 225 от вота. ПП ще е втора с 18.4%.

И според това проучване големият печеливш ще е партията на Костадин Костадинов „Възраждане“, която увеличава подкрепата си до 9.4%. БСП е трета политическа сила с малко над 10% от гласовете. ДПС печели 7.6%, ДБ – 6.7%, а ИТН – 4.5%.

Войната

Войната в Украйна продължава да е основен фокус за българите, сочи още проучването. Около 46% от българите редовно следят новините за конфликта. Едва 16% от участниците твърдят, че не проявяват интерес към темата.

В резултат на руската агресия поляризацията в българското общество се засилва. Има две ясни тенденции – одобрението към руския президент Владимир Путин спада и тамошният модел на държавно управление се отхвърля категорично.

Продължава ерозията в личния рейтинг на Владимир Путин. След спада до 32 на сто в първите дни на войната, сега доверието в него слиза на 25%, а недоверието скача до 61%. Много от хората, които продължават да харесват Русия, изразяват негативно отношение към президента Путин, което е новост за обществените нагласи в страната. Другата значима промяна е категоричното отхвърляне на Русия като модел на държавно и политическо развитие на България. 63% от анкетираните са на мнение, че мястото на България в променящия се свят е в съюз със страните от ЕС и НАТО. 15% поддържат тезата, че мястото на страната ни е в съюз с Русия и страни около нея„, пишат от „Алфа рисърч“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *