Икономическият министър Корнелия Нинова проведе среща с 62 търговски аташета на България по света. Срещата бе в онлайн формат в Министерството на икономиката и индустрията, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Поради усложнената международна обстановка Нинова разпореди търговските представители да изготвят всеки месец анализ на ситуацията в държавата, в която работят. Той ще трябва да включва информация за икономическата и социална среда, антикризисните мерки и решения на правителствата, които касаят геополитически въпроси за ЕС и България.
„Поради кризите, веригите на доставки се скъсяват. Фирми изтеглят производствата си от Азия и България е интересна дестинация за тях. Изпращаме ви новия регистър на индустриалните зони, който изготвихме. Една от вашите задачи е да го представите на потенциални инвеститори и да работите за привличането им в България“, заяви Нинова.
По време на разговора министърът запозна представителите ни в Службите по търговско-икономическите въпроси с последните решения на правителството, свързани със спрените доставки на газ от Русия.
„На този етап сме заявили да бъдем изключени от списъка за ембарго върху вноса на петрол от Русия, ако това не бъде одобрено от ЕК, ще наложим вето. Не сме готови на 100% с алтернативните доставки, но работим по тях. Икономическата обстановка е доста динамична и трябва да се вземат бързи решения“, категорична бе министър Нинова.
Тя съобщи, че предстои да бъдат предприети мерки в актуализацията на бюджета за освобождаване на газа от акциз. „По този начин ще се опитаме да свалим цената, ще обложим с нов данък свръх печалбите на енергийните дружества, а средствата ще се използват за компенсации на икономиката и индустрията“, каза икономическият министър. Тя подчерта, че правителството работи и по политиката на доходите – особено към младите семейства и възрастните, но най-важното в момента е да се осигури газ и петрол.
Министър Нинова заяви, че очаква от представителите на търговските служби постоянно информация от цял свят. „Разчитаме на Вашето активно съдействие за по-нататъшно разширяване на двустранното търговско сътрудничество. Най-важно е сега да стабилизираме икономиката и индустрията и външноикономическото сътрудничество е важна част от този процес“ завърши Нинова.